Červený trpaslík v představách malíře.
Červený trpaslík v představách malíře.

Velmi hmotná planeta obíhá extrémně daleko od své hvězdy…tedy asi.

Je to objev, o kterém toho zatím moc nevíme, neboť na nějaký podrobnější výstup (zveřejnění odborného článku nebo tisková zpráva) čekáme. Jedná se ale o více než podivný systém.

Ve vzdálenosti 150 světelných let najdeme hvězdu GU Psc, patrně členku pohybující se skupiny AB Doradus. Jedná se o skupinu hvězd přibližně stejného stáří (50 až 120 milionů let), které vznikly z jedné mlhoviny a pohybující se vesmírem společně s hvězdou AB Doradus v Mečounovi.

Hvězdou je oficiálně červený trpaslík, ale podle katalogů se jedná o eruptivní proměnnou hvězdu typu RS Cvn (RS Canum Venaticorum). Okolo společného těžiště by měly velmi blízko od sebe obíhat dvě menší hvězdy.

Ve vzdálenosti 42 obloukových vteřin od GU Psc našel jižní dalekohled Gemini objekt planetární hmotnosti. Výsledky potvrdil Kanadsko-francouzský havajský teleskop. Úhlová vzdálenost 42 vteřin odpovídá asi 2 000 AU, což je 66x dál, než obíhá Neptun ve Sluneční soustavě! Jen dvě známé planety obíhají ještě dál: WD 0806-661 b (2 500 AU) a HIP 77900 b (3 200 AU).

Pokud vezmeme v potaz předpokládané stáří objektu (7-130 milionů let) a jeho teplotu (1000-1100 K), měla by být hmotnost objektu někde mezi 9 a 13 Jupitery. Pro červené trpaslíky nejsou takto hmotné planety rozhodně typické a už vůbec ne s tak vzdálenou oběžnou dráhou.

Zdroj: Discovery of a Wide Planetary-mass Companion to the Young M3 Star GU Psc

Reklama