Toulavá planeta v představách malíře. ESO/L. Calçada/P. Delorme/Nick Risinger (skysurvey.org)/R. Saito/VVV Consortium
Toulavá planeta v představách malíře. ESO/L. Calçada/P. Delorme/Nick Risinger (skysurvey.org)/R. Saito/VVV Consortium

Astronomové možná našli velmi blízko od Slunce bludnou planetu.

Naše vesmírné okolí pro nás zůstává stále velkou záhadou. Mlsáme objevy planet u cizích hvězd ale pořádně neznáme vlastní Sluneční soustavu, která rozhodně nekončí oběžnou dráhou Pluta nebo dokonce Neptunu.

Ve znalostech mezihvězdného prostředí na tom nejsme o mnoho lépe. Existuje řada objektů, které nevyzařují zrovna příliš mnoho záření, takže je velmi těžké je najít. Víte, kolik červených trpaslíků, co by nejpočetnější skupiny hvězd v Galaxii, uvidíte večer pouhým okem na nepřesvětlené obloze? Ani jednoho! Ještě mnohem hůře jsou na tom hnědí trpaslíci – nepovedené hvězdy o hmotnosti v řádu desítek Jupiterů. Kromě nich zde máme zřejmě také bludné planety, které byly vyhozeny z rodícího se systémů nebo dokonce možná vznikly zcela bez hvězd.

loňském roce byla objevena dvojice hnědých trpaslíků WISE 1049-5319 ve vzdálenosti jen 6,5 světelných let. Jedná se o jeden z nejbližších „hvězdných“ systémů hned po Alfě Centauri a Barnardově šipce. Na čtvrtou pozici byl odsunut červený trpaslík Wolf 359 (7,8 světelných let).

Nebohý Wolf 359 se teď možná posune o další příčku. Astronomové totiž hlásí objev dalšího hnědého trpaslíka za našimi humny v datech z již nefungující družice WISE.

WISE J085510.83–071442.5 má paralaxu 0,454 a podle odhadů se nachází 2,2 parseků od nás (plus 0,24 až mínus 0,20). V přepočtu se tak jedná o vzdálenost 7,1 světelných let.

Objekt je sice označen za hnědého trpaslíka ale nesmíme zapomínat, že hranice mezi těmito hvězdnými nedodělky a planetami obecně fakticky neexistuje. J085510.83–071442.5 má podle odhadů hmotnost 3 až 10 Jupiterů a teplotu kolem 250 Kelvinů nebo chcete-li okolo bodu mrazu. Můžete se tedy jednat o velmi blízkou bludnou planetu.

Zdroj:  http://iopscience.iop.org/2041-8205/786/2/L18

Reklama