Dopad meteoroidu v oblasti Moře oblaků, Credit: J. Madiedo / MIDAS
Dopad meteoroidu v oblasti Moře oblaků, Credit: J. Madiedo / MIDAS
Jedná se o největší dosud pozorovaný impakt na Měsíci.

Někteří amatérští astronomové považují pozorování Měsíce za ztrátu času. Když pomineme střídání fází a další jevy související s oběhem Měsíce kolem Země, je náš souputník na první pohled stejný dnes, jako i včera nebo před sto lety.

Není to ale pravda! Přestože velkému kosmickému bombardování odzvonilo už před pár miliardami let, stále dochází ve Sluneční soustavě k mnoha srážkám. Poznali to na vlastní kůži Rusové před více než rokem. Tehdy do zemské atmosféry vstoupil objekt o hmotnosti 10 000 tun, ze kterého ale zbyly jen malé drobky.

Měsíc žádnou významnou atmosféru nemá, takže vše na něj dopadne v plné rychlosti i původní hmotnosti. Existuje několik projektů, které se zabývají systematickým pozorováním Měsíce s cílem odhalit případné nové dopady menších těles. Jedním z nich je MIDAS (Moon Impacts Detection and Analysis System) s kořeny ve Španělsku.

Pozorovaných impaktů je díky podobným projektům mnoho, ale většinou se jednalo spíše o dopady menších těles. Jose M. Madiedo a jeho kolegové pozorovali 11. září ve 20:07 světového času poněkud větší událost. Do oblasti Mare Nubium (Moře mraků) dopadl podle odhadů objekt o hmotnosti 400 kg a velikosti 0,6 až 1,4 m. Rychlost dopadu byla asi 6 100 km/h a uvolněná energie odpovídala 15 tunám TNT. Na místě dopadu vznikl kráter o průměru 40 metrů. Jasnost impaktu byla necelé 3 mag, takže čistě teoreticky byla pozorovatelný ze Země i pouhým okem po dobu několika málo sekund.

Podobný výzkum je velmi důležitý mimo jiné kvůli budoucím lunárním základnám, které se budou muset s rizikem dopadu meteoroidu vypořádat.Zdroje:
mnras.oxfordjournals.org
www.ras.org.uk

Reklama