Indie poslala sondu k Marsu
Indie poslala sondu k Marsu

Indie se zařadila do malého klubu zemí, které poslaly sondu k Marsu.

Dnes v 10:08 zaburácely v Indii motory nosné rakety PSLV. Tentokrát nebyla na jejím vrcholu družice ale první indická sonda k Marsu. Po Měsíci chce Indie dobýt také rudou planetu a zařadit se tak do prestižního klubu vedle SSSR, USA, Evropy a Japonska, ačkoliv zemi vycházejícího slunce se nakonec Mars dobýt nepovedlo. Zda bude Indie úspěšnější, se dozvíme v září 2014.

Do konce listopadu zůstane sonda Mangalyaan na velmi protáhlé eliptické dráze, která se bude postupnými zážehy zvětšovat. Na meziplanetární dráhu se vydá až 30. listopadu.

Hlavním úkolem sondy je především testování a získávání zkušeností pro mladý indický výzkum Sluneční soustavy. Na palubě je samozřejmě také celá řada vědeckých přístrojů zejména pro výzkum atmosféry.

Indie se zapsala do historie kosmonautiky hned dvakrát. Nejen tím, že vyslala svou první sondu k Marsu ale také zcela opačným postupem jejího vývoje. Zatímco běžnou praxí je postupné odkládání a prodražování projektu, Indie sondu postavila díky silné finanční injekci za pouhých 15 měsíců!

Už 18. listopadu má k Marsu odstartovat také americká sonda MAVEN, která se zaměří na výzkum atmosféry.

Aktuální informace jsou k dispozici anglicky na Facebookovém profilu mise.  

 

Reklama