PSO J318.5-22 v představách malíře. Credit: MPIA/V. Ch. Quetz
PSO J318.5-22 v představách malíře. Credit: MPIA/V. Ch. Quetz

PSO J318.5-22 má hmotnost 6 Jupiterů a nachází se 80 světelných let daleko.


O projektu Pan-STARRS jste už patrně slyšeli. Nikoliv však v souvislosti s exoplanetami, ale spíše díky objevům komet. Dalekohled PS1 najdeme na havajské Haleakalā. Prototyp budoucí přehlídky čítající čtyři dalekohledy funguje od konce roku 2008, ale do ostré akce se dostal teprve před třemi lety. Za tu dobu stihl vyprodukovat 4 000 TB dat.

Nejnovějším úlovkem je patrně další planeta, která neobíhá kolem žádné hvězdy. Toulavé planety byly nejdříve předpovězeny teoreticky a v posledních letech máme několik možných objevů. Jednak pomoci gravitačních mikročoček (odkaz) ale také přímo (odkaz). Pravděpodobně se jedná o světy, které byly při gravitačních interakcích vyhozeny z rodícího se planetárního systému. Nelze však ani vyloučit možnost, že podobné objekty vznikly podobně jako hvězdy zcela samostatně zhroucením plynu.

Snímek PSO J318.5-22, Credit: N. Metcalfe & Pan-STARRS 1 Science Consortium
Snímek PSO J318.5-22, Credit: N. Metcalfe & Pan-STARRS 1 Science Consortium

Objekt PSO J318.5-22 má hmotnost 6,5 Jupiterů a najdeme ho pouhých 80 světelných let od nás. Podle autorů studie by měla být teplota tělesa zhruba 1200 K a stáří mezi 8 až 20 miliony lety.

PSO J318.5-22 je součástí pohybující se skupiny Beta Pictoris, která dostala svůj název podle hlavní představitelky. Jedná se o skupinu mladých hvězd, které se pohybují podobným směrem, mají stejný původ a tedy i stáří. Vzhledem k tomu, že o druhé nejjasnější hvězdě v souhvězdí Malíře máme dostatek informací, známe také její přibližné stáří a tedy i věk celé skupiny včetně PSO J318.5-22. Mladý věk hvězdy beta Pictoris dokládá přítomnost disku prachu a plynu. Dokonce se jedná o úplně první objevený protoplanetární disk.

Zdroje:

 

Reklama