Ilustrační foto, Wikipedia
Ilustrační foto, Wikipedia

Projekt EchoBeach počítá s výzkumem atmosfér exoplanet pomoci stratosférického balonu.

Poslat balon do stratosféry dneska dokáže kdekdo. Stačí platební karta, internet a masné razítko od úřadu. No dobrá…tak jednoduché to zase není, ale nejsme daleko od pravdy. Stratosférické balony se používají nejen k lovení pěkných fotografií ale také pro vědecké účely. Z balonu by se mohla brzy pozorovat kometa ISON a v úvahu připadá rovněž lov exoplanet. Nejde o teoretický pokec ale o reálný projekt EchoBeach.

O co jde? Vezmeme 1,5 m velký dalekohled, pověsíme ho na obří balon naplněný héliem a vzhůru do oblak…nebo spíše nad oblaka, zařízení bude operovat ve stratosféře ve výšce kolem 40 km nad zemským povrchem. To vše v době, kdy kalendář na vašem stole bude udávat rok 2017.

Dalekohled by se zaměřil na studium atmosfér tranzitujících exoplanet technikou, kterou již používají kosmické dalekohledy a velké pozemské observatoře a to v oblasti infračerveného záření na vlnových délkách 4 až 20 mikrometrů.

Bráška bude výše

EchoBeach má být bráškou družice EchO, která by se mohla vydat do vesmíru po roce 2020 se stejným úkolem. EchO je zatím pouze jeden z pěti zvažovaných projektů Evropské kosmické agentury. Konečný výběr padne v únoru příštího roku. Zatímco družice se zaměří na výzkum atmosfér i menších světů, pro jeho balonového předchůdce by byli dostupní především horcí jupiteři.

 

Družice EchO, credit: ESA
Družice EchO, credit: ESA

 

Zdroje:

Reklama