Model dalekohledu GMT, zdroj: mcdonaldobservatory.org
Model dalekohledu GMT, zdroj: mcdonaldobservatory.org

Čeká nás obrovský skok ve výzkumu vesmíru.

Příští desetiletí přinese obrovské skoky v mnoha oborech astronomie, výzkum exoplanet samozřejmě nevyjímaje. Do provozu totiž budou postupně uvedeny tři dalekohledy, které mají být třikrát větší než současné astronomické nádobíčko.

Tím prvním by měl být Giant Magellan Telescope (GMT) na observatoři Las Campanas v Chile. Zatímco na místě už probíhá úprava terénu, v USA začala stavba prvního ze sedmi osmimetrových segmentů. GMT bude fakticky sedm obřích dalekohledů na jedné montáži. Díky tomu vznikne opravdu gigantický dalekohled o ekvivalentu 24 metrů. Po svém dokončení kolem roku 2020 bude největším a nejvýkonnějším astronomickým přístrojem světa. Ne však dlouho. Na záda mu dýchají ještě větší teleskopy a ten úplně největší připravuje s jihoamerickými partnery Evropská jižní observatoř.

Stavba GMT je nicméně nejdál. Koncem srpna technici vzali kusy borosilikátového skla a vložili je do velké a pomalu se točící pece, ve které je teplota 1 170°C. Za tři měsíce zrcadlo vychladne a technici budou moci otevřít formu. No a pak leštit, leštit, leštit a leštit…

Doporučené odkazy:

 

Zdroj: Planetary.org

Reklama