Exoplaneta HD 95086 b na snímku z přístroje NaCo na VLT. Credit: J. Rameau et al.
Exoplaneta HD 95086 b na snímku z přístroje NaCo na VLT. Credit: J. Rameau et al.

Má hmotnost 4-5 Jupiterů.

Počet známých a potvrzených exoplanet se blíží k číslu 900. Pokud byste se však podívali na seznam exoplanet, které byly objeveny přímo, zjistili byste, že jich je z celkového počtu jen asi 3% a to ještě musíte být pořádný optimista. Mnoho z nich jsou totiž spíše hnědí trpaslíci.

Každý přímý objev exoplanety je tak automaticky tesán do kamene největších objevů v daném roce a v historii našeho mladého oboru vůbec.

J. Rameau z francouzského IPAG (Institut de Planetologie et d’Astrophysique de Grenoble) vedl tým vědců z Francie, Itálie, Chile, Německa a Švýcarska, který představil objev planety HD 95086 b.

Vědci použili přístroj NaCo na dalekohledu VLT Evropské jižní observatoře, aby hledali substelární společníky mladých hvězd. V hledáčku jim uvízla také mladá hvězda HD 95086, jejíž věk se odhaduje na 10-17 milionů let. Na základě ročního pozorování se podařilo ve vzdálenosti 56 AU nalézt pravděpodobnou planetu o hmotnosti 4 až 5 Jupiterů.

Teoreticky by mělo jít o jednu z nejméně hmotných exoplanet, která byla objevena přímo. Trumfnout ji může jen slavná Fomalhaut b (zřejmě méně než 2 Jupitery) a konkurovat 2M1207 b (4 Jupitery), která ovšem obíhá kolem hnědého trpaslíka.

Zmíněná Fomalhaut b mimochodem kolem své hvězdy obíhá v zhruba dvojnásobné vzdálenosti a její existence je střídavě zpochybňována a potvrzována. Navíc o hmotnosti planety se vedou velmi vášnivé diskuse.

Podobný osud možná potká i HD 95086 b. V případě přímo objevených exoplanet se může stát, že domnělý průvodce je pouze osvětleným chuchvalcem plynu, případně vzdálená hvězda, která se do oblasti prachového disku jen náhodně promítá. Dalším problémem je komplikované určení hmotnosti, které je závislé na odhadu stáří hvězdy z evolučních modelů.

Mateřská hvězda HD 95086 se nachází ve vzdálenosti 90 parseků (cca 290 světelných let) v souhvězdí Lodního kýlu a jedná se o hvězdu spektrální třídy A8 o hmotnosti 1,6 Slunce.

Zdroje:

 

Reklama