CoRoT Sol 1, credit: do Nascimento et al.
CoRoT Sol 1, credit: do Nascimento et al.

Jedno z prvních dvojčat s určenou periodou rotace.

Astronomové zejména s posledních zhruba dvaceti letech objevili řadu hvězd, které jsou velmi podobné našemu Slunci. Bohužel se nedařilo zjistit jeden z klíčových parametrů a tím je perioda rotace hvězdy. Důvod neúspěchu je prostý. Rotace hvězdy se nejlépe měří sledováním hvězdných skvrn (analogie slunečních skvrn). Tyto skvrny jsou tmavší než okolní hvězdná atmosféra a pokud jsou dostatečně velké, způsobí drobný pokles jasnosti hvězdy. Naštěstí pro nás a na neštěstí pro astronomy, Slunce a jeho podobné kolegyně moc aktivní nejsou, takže u nich nepozorujeme obří hvězdné skvrny.

Poslední roky ovšem přináší revoluci ve výzkumu vesmíru v podobě nástupu exoplanet. Moderní obor je hnacím motorem i stelární astronomie. Dalekohledy typu Kepler nebo CoRoT nehledají jen exoplanety, ale objevují dvojhvězdy nebo poskytují přesná fotometrická data o hvězdách pro účely astroseismologie apod.

Tým astronomů z Brazílie a Japonska, který vedl Jose Dias do Nascimento, využil data o desítkách tisíc hvězd z dalekohledu CoRoT, aby našel hvězdy podobné Slunci. Z mnoha stálic nakonec vypadla jedna s označením CoRoT ID 102684698, která byla později překřtěna na CoRoT Sol 1 (Sol je portugalsky Slunce).

Podle údajů z dalekohledu CoRoT se podařilo odhadnout dobu rotace hvězdy na 29±5 dní, což je velmi podobné rotaci Slunce (cca 25 dní pro rovník). Také ostatní parametry jsou velmi podobné Slunci – hmotnost, chemické složení i povrchová teplota.

CoRoT Sol 1 je ovšem asi o dvě miliardy starší než naše Slunce, konkrétně by měla mít v rodném listě 6,7±0,6 miliard let. Pro astronomy tak bude vhodnou laboratoří pro studium budoucnosti naší mateřské hvězdy.

Hvězda vykazuje trochu vyšší přítomnost refractorů (prvků, které se odpařují při vyšší teplotě). Tento faktor obvykle může odkazovat na přítomnost či nepřítomnost planet zemského typu. Refractorů je sice více než u Slunce ale podobné množství jako u jiných slunečních dvojčat. To naznačuje, že Slunce je v tomto ohledu trochu zvláštní hvězdou.

Po hvězdě 18 Sco je CoRoT Sol 1 prvním dvojčetem Slunce, u něhož se podařilo zjistit dobu rotace.

Zdroje:

The future of the Sun: an evolved solar twin revealed by CoRoT

Phys.org

 

Reklama