Kosmický dalekohled Kepler. Credit: NASA
Kosmický dalekohled Kepler. Credit: NASA

Dalekohled má problémy po všech stránkách.

Teď čekám, kdy mi někdo napíše komentář, že modlení nemá smysl, neboť Bůh neexistuje. Nadpis byl samozřejmě myšlen v nadsázce, ale tím také legrace končí.

Kosmický dalekohled Kepler má chronické problémy a neduhy mohou prakticky kdykoliv ukončit jeho misi. Lovec exoplanet má na problémy nárok, ve vesmíru je od března 2009 a primární část mise skončila koncem loňského roku.

Kepler stejně jako ostatní kosmické dalekohledy (včetně Hubblova) používá pro orientaci v prostoru obří setrvačníky. Pod kapotou jich má celkem čtyři, tři pro ovládání a jeden náhradní. Setrvačník s číslem 2 se ovšem odporoučel v červenci 2012 a další s číslem 4 vykazuje delší dobu poměrně velké tření. Nedávno dala NASA Keplerovi na deset dní volno a doufala, že se olej uvnitř mechanismu rovnoměrně „rozlije“ a vše se zlepší. Nestalo se tak. Setrvačník číslo 2 rovněž před poruchou vykazoval tření a to po dobu asi 6 měsíců, u čtyřky toto tření pozorují lidé z NASA už 4 měsíc, července se tak tým Keplera poměrně dost hrozí.

Pokud odejde do setrvačníkového nebe i čtyřka, znamená to na první pohled konec mise. Kluci a holky v NASA se ovšem nikdy nevzdávají a mají mnohdy dobré nápady (vzpomeňte na Apollo 13). V Ames RC se proto tvrdě pracuje na úpravách softwaru apod., aby mohl Kepler pokračovat i se dvěma setrvačníky.

Mise Keplera byla nedávno prodloužena do roku 2016. Astronomové potřebují více času především pro nalezení a ověření menších planet. Velká část hvězd v hledáčku Keplera vykazuje větší aktivitu, než se čekalo. Když vám pak body ve světelné křivce poskakují jak Tic Tac v krabičce, je nalezení slabého periodického signálu docela problém.

A aby jobovek nebylo málo, tým Keplera oznámil, že plánovaná druhá konference, věnována pouze Keplerovi, se letos v listopadu neuskuteční. Nejsou totiž peníze. NASA v současném rozpočtu totálně seškrtala (či spíše vyškrtla) podobné akce i nové popularizační a vzdělávací aktivity. Tým věří, že konferenci uskuteční v roce 2014.

V době vydání článku se Kepler nacházel 66,8 milionů kilometrů od Země, signál z něj letí na Zemi 3 minuty a 43 sekund.

 

Reklama