Exoplaneta o velikosti Saturnu v představách malíře. Credit: Greg Bacon (STScI), NASA
Exoplaneta o velikosti Saturnu v představách malíře. Credit: Greg Bacon (STScI), NASA

Mezinárodní astronomická unie vydala formální stanovisko.

Osobně se netajím tím, že pojmenovávat exoplanety podle podobného klíče jako planetky – tedy třeba po osobách apod., rozhodně dobrým nápadem není, stejně jako inspirace v mytologiích. Nejrůznějších mytologických postav je „na obloze“ už dostatek. Pokud by navíc exoplaneta dostala jméno, které již používáme pro těleso ve Sluneční soustavě, pak dám krk na to, že v televizním příspěvku o dané planetě bude jako ilustrační snímek použita fotografie onoho objektu ze Sluneční soustavy.

Argumentem zastánců pojmenovávání exoplanet jsou jejich současná nepříliš romantická a složitá označení. Na druhou stranu, exoplanet jsou v Galaxii miliardy a ne všechny asi můžeme pojmenovat. Obvykle je tato výtka vyvracena tím, že jména by se měla dávat jen exoplanetám obyvatelným nebo do určité vzdálenosti od nás. První kritérium je ovšem špatně definovatelné, to druhé zase nejde zcela přesně určit.

V poslední době se objevují kampaně typu Uwingu, které se snaží nalézt díky anketám a podobným vychytávkám neoficiální jména pro exoplanety. Na rozdíl od podvodných firem, které vám nabízí pojmenování hvězdy po sobě, nebo svém dvou či čtyřnohém miláčkovi, Uwingu hraje férově a rovnou dává na vědomí, že výběr jmen není oficiální.

Momentálně běží kampaň, která má vybrat jméno pro planetu u Alfa Centauri B a její průběh je vodou na mlýn nám, odpůrcům podobných nesmyslů. V anketě totiž dlouho vedla Amara, což je jméno snoubenky jednoho z navrhovatelů. Další návrhy jsou ovšem ještě horší a do seriózního názvu exoplanety mají hodně daleko. Za podání návrhu, stejně jako za hlas, musíte zaplatit. Peníze sice mají jít na vzdělávací účely, poměrně velkou část si ovšem nechává projekt na „provozní náklady“. Soudě dle počtu hlasů však Uwingu masou záležitostí zatím není.

Podobné aktivity možná mají za cíl popularizaci, ale mohou napáchat více škody než užitku. Uwingu se netají tím, že z vybraného jména chce udělat takové, které sice bude neoficiální, ale postupně se vžije a bude hojně používané. Problémem neoficiálního označení je, že pro jednu populární exoplanetu může libovolný počet projektů a lidí zvolit libovolný počet neoficiálních jmen nebo ještě hůře, jedno jméno dostane více exoplanet. To povede k chaosu. Na druhou stranu je pravdou, že dosavadní neoficiální jména exoplanet se příliš nebo spíše vůbec neuchytila.

Jediným orgánem, který může rozhodovat o názvech nebeských těles a útvarech na jejich povrchu, je Mezinárodní astronomická unie (IAU). Ta ústy svého sekretáře vyzvala podobné projekty jako je Uwingu, aby důrazně uváděly, že jména pro exoplanety jsou neoficiální.

IAU také přiznala, že komise číslo 53 v současné době pojmenovávání exoplanet řeší. Doufejme, že závěrem jednání bude kvalitní a důstojný systém exoplanetární nomenklatury, nebo možná ještě lépe žádná zásadní změna.

Osobně se mi líbí pojmenovávání exoplanet podle projektu, který planetu objevil. Například u Keplera máme exoplanety Kepler-10 b, Kepler-12 b, u projektu SuperWASP pak exoplanety WASP-1 b, WASP-3 b apod.  V případě exoplanet, nalezených měřením radiálních rychlostí, je ovšem takové řešení technicky obtížné, protože objevy jsou uskutečněny často na základě dat z více přístrojů, případně nezávislými týmy.

Související článek: Kupte si název exoplanety, vždyť je to tak levné!

Zdroj: iau.org

 

 

Reklama