Curiosity na Marsu. Credit: NASA
Curiosity na Marsu. Credit: NASA

Důležitý objev byl představen ve Vídni.

V rakouském hlavním městě byly na kongresu představeny nové výsledky laboratoře Curiosity. Přístroj nebo spíše komplex přístrojů SAM sice na sebe dosud upozorňoval zejména analýzou plynů, které se uvolnily ze zahřátých marsovských hornin, ovšem kromě toho dokáže zkoumat i marsovskou atmosféru a její složení.

Atmosféra rudé planety je klíčem ke všemu. Právě ona je odpovědná za to, že se kdysi možná obyvatelný povrch Marsu stal nehostinným světem. Podle teorií Mars o svou atmosféru přišel a to vinou mnoha faktorů. Řídká atmosféra a malý tlak mimo jiné způsobují, že jakákoliv voda na povrchu se i přes mrazivé teploty okamžitě odpařuje.

Za ztrátou atmosféry může vyhaslá vulkanická činnost stejně jako slabé magnetické pole, které Mars nechrání před zářením ze Slunce. Právě sluneční vítr zřejmě postupně „odnesl“ kolem 85 až 95% bývalé atmosféry čtvrté planety Sluneční soustavy.

SAM se zaměřil na výzkum dvou izotopů argonu a zjistil, že lehčí 36Ar je v atmosféře zastoupen 4x více než jeho těžší kolega 38Ar. Tento poměr je ovšem mnohem nižší než původní poměr ve Sluneční soustavě, jak ukázaly dřívější výzkumy atmosfér Jupiteru a Slunce.

Nové poznatky tak ukazují na proces, který favorizoval ztrátu lehčího izotopu. Další informace přinese sonda MAVEN, která by měla odstartovat letos v listopadu.

 


http://youtu.be/GLrzH-Rnr1c

 

Zdroj: NASA

 

Reklama