Exoplaneta u trojhvězdy Alfa Centauri v představách malíře. Credit: ESO/L. Calçada
Exoplaneta u trojhvězdy Alfa Centauri v představách malíře. Credit: ESO/L. Calçada

Nápadu příliš nefandíme.

V loňském roce byla objevena exoplaneta u nejbližší hvězdné soustavy. Alfa Centauri B b by měla zůstat na vždy nebo na dlouhou dobu také nejbližší exoplanetou. Překazit ji to může snad jen objev planety u Alfa Centauri C (alias Proximy Centauri), což není příliš pravděpodobné nebo nález velmi blízké bludné planety. Ve hře je samozřejmě i možnost existence ještě bližší hvězdné soustavy, varováním budiž nedávný objev blízkého páru hnědých trpaslíků, ale ani tato možnost zřejmě reálná nebude.

Nedávno jsme psali o organizaci Uwingu, která umožňuje za necelý dolar navrhnout název pro exoplanetu. Dnes už je to dokonce pět dolarů. Peníze sice půjde na bohulibé účely astronomického vzdělávání, navrhované jméno se ovšem na nebesa dostane je dost těžko. Ačkoliv ono to ani s těmi bohulibými účely nemusí být tak zcela přesné. Na granty totiž jde jen polovina vývaru, zbytek má hradit náklady na projekt.

Za dolar pak můžete poslat hlas a některý z již zapsaných návrhů posunout v žebříčku nahoru.

V současné době na uwingu.com běží anketa k pojmenování Alfa Centauri B b. Až v polovině dubna skončí, smlsnou si dost možná na výsledku některá média. Tím ovšem veselí končí, pravděpodobnost, že by Mezinárodní astronomická unie pojmenování posvětila, je zcela nulová. Chybí totiž pravidla na pojmenovávání exoplanet, ty dostávají pouze označení dle své mateřské hvězdy a šance, že se tento postup v nejbližší době změní, je velmi malá.

Je docela dost dobře možné, že anketu o jméno nejbližší planety vyhraje Pandora s ohledem na trhák od Jamese Camerona.

Sami pořadatelé jasně deklarují, že vítězný návrh bude pouze neoficiálním jménem, ale věří, že se uchytí. Argumentem mají být například neoficiální jména na Marsu. Hora Mount Sharp ze snímků od Curiosity například nese oficiální jméno Aeolis Mons. Problémem je, že v tomto případě „tlačí“ jméno tak impaktová organizace jako je NASA. Oficiální jména exoplanet jsme zde už měli, ale nikdy se příliš neuchytily. Jako příklad uveďme neoficiální jméno Osiris pro první známou tranzitující exoplanetu HD 209458 b nebo Zarmina pro nepotvrzenou Gliese 581 g. V prvním případě šlo o inspiraci v mytologii, ve druhém pak o inspiraci v rodině objevitele.

Diskuse nad exoplanetární nomenklaturou rozhodně není nová. Osobně však nejsem zastánce, ba jsem spíše odpůrcem jak mytologické terminologie (už ji máme dost ve Sluneční soustavě), tak inspirace třeba u pojmenovávání planetek. Z představy, že bych měl psát o exoplanetě Václav Havel nebo Praha, mi běhá mráz po zádech a to nikoliv z nějakých antipatií k těmto dvěma jménům.

Pokud se podíváte na žebříček nejpopulárnějších názvů na Uwingu.com, zjistíte, že tudy cesta opravdu nevede, mimo jiné: Barack Obama, Democratic Republic of DKG, No more Texes, Super Mario,…

 

Reklama