Exoplaneta zemského typu v představách malíře. Credit: NASA, JPL
Exoplaneta zemského typu v představách malíře. Credit: NASA, JPL

Ukazuje to průzkum několika hvězd podobných Slunci.

Vědci vzali data ze spektrografu HARPS a podívali se na zoubek osmi hvězdám, které jsou co do hmotnosti a stáří podobné Slunci. Astronomové se zaměřili na složení hvězd, z něhož můžeme vyčíst i složení původní mlhoviny a tedy odhadnout složení a vývoj planet.

Předmětem výzkumu byly zejména dva prvky: thorium a uran. Rozpad těchto radioaktivních prvků může být u kamenných planet vnitřním zdrojem tepla a tedy i tektonické činnosti. Ta je velmi důležitá pro vznik a vývoj života na planetě.

Závěry studie jsou překvapující. Sedm z osmi hvězd má až o 25% větší obsah thoria než Slunce. To by my mohlo znamenat, že případné kamenné planety jsou geologicky aktivnější než Země. Podobné závěry by měly vliv na parametry obyvatelné oblasti, jejíž vnější hranici by významně rozšířily. Ačkoliv mluvit o obyvatelné oblasti (tedy o nějakém přesném regionu) je dnes už dávno pasé. O přítomnosti podmínek na povrchu planety rozhoduje daleko více parametrů než jen zářivost mateřské hvězdy, ze které se obyvatelná oblast obvykle počítá.

Zdroj: astrobio.net

 

Reklama