Možný vývoj systému PSR B1620-26. Zdroj: Wikipedia
Možný vývoj systému PSR B1620-26. Zdroj: Wikipedia

PSR B1620-26 b byla objevena v roce 1993 a je jednou z nejstarších exoplanet.

S cirkumbinárními planetami se nám v poslední době díky Keplerovi roztrhl pytel. Pokud nejste zrovna v obraze, nebo vám pojem cirkumbinární planeta nic neříká, pak vězte, že jde o planetu, obíhající okolo dvou hvězd současně. Posledním takovým úlovkem Keplera je exoplaneta PH1 u čtyřhvězdy.

Trochu v zapomnění ale upadají cirkumbinární planety, které nebyly objeveny Keplerem, za to je známé už delší dobu. PSR B1620-26 b byla objevena už v roce 1993, ačkoliv její existence byla potvrzena až později. Nu… označení planeta je v tomto případě trochu diskutabilní. Tento objekt totiž neobíhá kolem normálních hvězd ale dvou exotických závěrečných stádií ve vývoji hvězdy.

Ve vzdálenosti asi 1 AU od sebe obíhá bílý trpaslík kolem společného těžiště s rychle rotující neutronovou hvězdou alias pulsarem. Bílý trpaslík je pozůstatkem po hvězdě slunečního typu a v tomto případě má hmotnost asi třetiny Slunce. Tato veškerá hmota je vměstnána do objektu o velikosti Země. Pulsar je pozůstatkem po výbuchu supernovy a jde o ještě šílenější objekt. Nejen že v tomto případě rotuje 100x za sekundu ale jeho hmotnost asi 1,3 Slunce se nachází v „kuličce“ o průměru několika kilometrů. Kdybychom na povrchu pulsaru mohli otevřít hotel, mohl by nabízet lék na mládí. Díky silné gravitaci a panu Einsteinovy byste v takovém hotelu stárli výrazně pomaleji než na Zemi.

O planetě, která obíhá tyto dva hvězdné pozůstatky toho nevíme mnoho. Hmotnost bude zřejmě kolem 2,5 Jupiterů a vzdálenost od obou pomníčků bývalých hvězd asi 23 AU. Když už jsme naťukli, že jde o hvězdné pozůstatky, je logické, že systém nebude zrovna mladý. A také není, ba co více, jde dost možná o nejstarší známou exoplanetu.

Vše začalo před více než 12 miliardami let.  PSR B1620-26 b obíhala hvězdu podobnou Slunci v hvězdokupě M4 v souhvězdí Štíra. Hvězda i s planetou migrovali v rámci hvězdokupy, až narazili na soustavu pulsar – bílý trpaslík. Ten byl vyhozen ze systému a měli jsme zde tak soustavu hvězda – pulsar, kolem které obíhala planeta. Hvězda se později stala rudým obrem a nakonec současným bílým trpaslíkem.

Takto vypadá cirkumbinární exoplaneta. Kliknutím na obrázek spustíte animaci. Zdroj: Wikipedia
Takto vypadá cirkumbinární exoplaneta. Kliknutím na obrázek spustíte animaci. Zdroj: Wikipedia

 

 

Reklama