Tepelný štít Curiosity po svém odhození. Credit: NASA
Tepelný štít Curiosity po svém odhození. Credit: NASA

Sonda Curiosity pořídila živý záznam vzniku nového kráteru na Marsu.

V historických análech najdeme záznamy o několika šťastlivcích, kterým se podařilo pozorovat vznik kráteru na Měsíci v přímém přenosu. Mnoho z těchto událostí se ovšem nepodařilo potvrdit, neboť záblesk na povrchu našeho souseda viděl pouze jeden pozorovatel a vystopovat malý a nově vzniklý kráter není jednoduché.

Roveru Curiosity a konkrétně kameře MARDI se podařilo zaznamenat vznik nového kráteru na Marsu. Ne, že by snad měla sonda takové štěstí, že by na povrch rudé planety dopadl kosmický vetřelec zrovna v době jejího sestupu ale jednalo se o dopad odhozeného tepelného štítu. Ten se od Curiosity oddělil ve výšce asi 8 kilometrů a je velmi detailně vidět i na prvních záběrech z kamery MARDI, která přistání snímala.


 


Aktuálně o Curiosity také na naší stránce na Google Plus a na Facebooku.


 

Oppy našel další meteorit?

A když už jsme nakousli téma kráterů na Marsu, tak kolega Curiosity – veterán průzkumu rudé planety Opportunity možná našel další meteorit na povrchu Marsu. Aspoň to tak vypadá z níže přiloženého snímku. Nebyl by to první a určitě ani poslední nalezený meteorit na Marsu. Viz jeden z našich dřívějších článků.

Meteorit na snímku z Opportunity? Credit: NASA
Meteorit na snímku z Opportunity? Credit: NASA

 

Reklama