Rover Curiosity

Pondělní přistání laboratoře Curiosity na Marsu bude jiná, než předešlé úspěchy v dobývání vesmíru.

Žijeme ve zlaté éře popularizace vědy. Nikdy dříve nebyla věda veřejnosti blíže. Ochutnat nejnovější poznání vesmíru i naší rodné hroudy dnes lze bez toho, aniž bychom museli opustit pohodlí svého domova. Pečení holubi samozřejmě napadají popularizátorům do úst sami, je nutné vzít potenciál současných technologií a vyždímat ho lépe než pomeranč k nedělní snídani. Internet, sociální sítě či mobilní aplikace dnes hýbou světem a je pouze na popularizátorech, aby je dokázali využít. V České republice sice většina subjektů žije ještě v digitálním středověku, ale kosmické agentury naštěstí pochopily potenciál nové doby.

Pondělní přistání Curiosity bude zlomem. Nevím, zda zlomem ve výzkumu rudé planety ale rozhodně zlomem v přístupu k veřejnosti. Nebudeme muset čekat, až za pár týdnů vyjde článek v časopise nebo se spoléhat na útržkovité informace s masmédií. Přistání budeme mít online díky internetu ale… je zde jedno ale, které rozlišuje dřívější úspěchy kosmonautiky či významné události v astronomii od přistání Curiosity. Až bude na Zemi postupně přicházet signál z přistání, bude to velmi emotivní zážitek a emoce budou v pondělí ráno sdílet miliony, možná desítky či stovky milionů lidí z celého světa. Curiosity přistává v době chytrých mobilních telefonů a sociálních sítí. Přistání vyslance lidstva na rudé planetě bude sledovat živě student z domácí pracovny, stejně jako otec z dětmi z pláže v Itálii, pracující z vlaku na cestě do práce, stejně jako osamělý cestovatel kdesi na dálnici. Během jedné minuty zaplaví sociální sítě tisíce zpráv o výsledku přistání a lidi, ne vědci z amerických univerzit, ale všichni obyvatelé modré planety budou přistání svého vesmírného vyslance sdílet jako jeden člověk.

Až bude Curiosity přistávat na Marsu, bude mu držet pal ehm…kolečka i jeho kolega Opportunity. Když ten přistával na rudé planetě, bylo to v době, kdy Facebook ještě fakticky neexistoval a o Twitteru jsme ještě hezky dlouho neslyšeli.

 

 

Reklama