Dalekohled KELT v JAR. Credit: Joshua Pepper et al
Dalekohled KELT v JAR.Možný tranzit exoplanety, zachycený dalekohledem KELT. Credit: Joshua Pepper et al

V Jižní Africe a v Arizoně už nějaký ten pátek pracují dalekohledy KELT. Oslaví brzy první objev exoplanety?

Lovit exoplanety tranzitní metodou je poměrně levnou záležitostí, ke které nepotřebujete obří dalekohledy ani miliony dolarů. Samozřejmě za předpokladu, že nechcete objevovat exoplanety o velikosti Země.
Na druhou stranu šance na úspěch není úplně valná, takže do projektu musíte přinést nějaký bonus v podobě dobrých pozorovacích podmínek, kvalitního zázemí pro následná pozorování apod.

Ve výšce 1760 metrů nad mořem na observatoři Sutherland v JAR pracuje od roku 2009 dalekohled KELT (Kilodegree Extremely Little Telescope), který je vybaven kamerou, schopnou pozorovat zorné pole o velikosti 26×26 stupňů. Na šířku či výšku zorného pole by se tak vlezlo asi 50 Měsíčních úplňků. KELT se zaměřuje na hvězdy o jasnosti 8 až 10 mag. Druhý dalekohled (KELT sever) se nachází na jihu Arizony v USA.

Konkrétní úspěch sice dalekohledy zatím neslavily, jejich provozovatelé se ovšem pochlubili světelnou křivkou, která by mohla zachycovat tranzit exoplanety před hvězdou o jasnosti 8,6 mag. Jasnost hvězdy poklesla o 0,5% každých asi dvacet hodin.

 

Možný tranzit exoplanety, zachycený dalekohledem KELT. Credit: Joshua Pepper et al
Možný tranzit exoplanety, zachycený dalekohledem KELT. Credit: Joshua Pepper et al

Zdroj: http://xxx.lanl.gov/pdf/1202.1826.pdf

 

 

Reklama