Potvrzené systémy s více než jednou planetou.
Multiplanetární systémy měly být doménou spíše pozemských spektrografů. Abychom ulovili u jedné hvězdy dvě a více planet tranzitní metodou, vyžaduje to poměrně velkou náhodu – tyto planety musí okolo hvězdy obíhat v jedné rovině. Je sice pravdou, že obecně k tomu mají předpoklad, neboť jak známo vznikly z protoplanetárního disku, ale jejich vzájemné gravitační ovlivňování by jejich dráhy přece jen mělo mírně rozhodit. Konec konců ani planety u nás doma ve Sluneční soustavě neobíhají v jedné rovině, tranzitní metodou bychom našli maximálně šest z nich. Což ale není zase tak špatný výsledek. Odhalení většího počtu systému o více planetách se přesto od Keplera zase až tak neočekávala.
Ale Kepler překvapil a mezi kandidáty je mnoho systému s více než jednou možnou planetou. Multiplanetární systémy se navíc lépe ověřují, jejich existence je věrohodnější, planety často obíhají v rezonanci (oběžné doby jsou v poměru celých kladných čísel) nebo se nachází blízko od sebe, takže dochází k vzájemnému ovlivňování časů tranzitů.
Jaká je aktuální situace mezi potvrzenými multiplanetárními systémy?
Systém se šesti planetami: jeden
Systém s pěti planetami: dva
- Kepler-20
- Kepler-33
- Patrně Kepler-32
Systém se čtyřmi planetami: dva
- KOI-730
- Patrně Kepler-31 (dvě potvrzené, dvě nepotvrzené)
Systém se třemi planetami: tři
Systémy označené kurzívou byly potvrzeny nedávno, viz náš článek.
V případě systému Kepler-32 byly potvrzeny dvě exoplanety ale další tři čekají na potvrzení. Kepler-32 d, Kepler-32 e a Kepler-32 f by obíhaly s periodami 22,8; 2,89 a 0,74 dní. Jejích poloměry se předběžně odhadují na 1,4; 2,7 a 5 Zemí.