
V únoru letošního roku (viz článek) jsme vám psali o velmi zajímavém párečku, který tvoří bílý trpaslík WD 0806-661 a objekt o teplotě pouhých 30 až 70°C a hmotnosti kolem 6 až 9 Jupiterů. Na internetu se nyní zveřejnily snímky z dalekohledu Spitzer z let 2004 a 2009, které dokládají, že oba objekty jsou gravitačně vázány.
Oblíbenou astronomickou disciplínou v poslední době je hledání co nejchladnějších hnědých trpaslíků – tedy jakési přechodné fáze mezi hvězdami a planetami. V hnědých trpaslících se nikdy nezažehne plnohodnotná termonukleární reakce ale maximálně spalování deuteria. Kosmický dalekohled Spitzer před časem našel zajímavý páreček, který se skládá z bílého trpaslíka a velmi chladného hnědého trpaslíka či dokonce planety.
Pokud nejste zrovna obdaření trpělivostí, neměli byste hledat planety či hnědé trpaslíky přímým zobrazením. Tato metoda totiž vyžaduje velké množství času, abychom mohli vyloučit, že objekt se do blízkosti hvězdy jen náhodně nepromítá. Dalekohled Spitzer nalezl velmi zajímavý pár. Hlavní složkou je bílý trpaslík – velmi husté a horké závěrečné stádium ve vývoji hvězdy. Také naše Slunce se jednoho dne po odhození plynné obálky stane bílým trpaslíkem. Bílý trpaslík nese označení WD 0806-661 a nachází se 63 světelných let od Země.

Na snímcích z let 2004 a 2009 je ovšem vidět i další objekt, který se nachází 130 obloukových vteřin od bílého trpaslíka. Vzdálenost 1/27 stupně sice může vypadat jako malá, ale ve skutečnosti se jedná o obrovskou vzdálenost, na kterou nejsou astronomové při průzkumu blízkého hvězdného okolí zvyklí. Záhadný průvodce se nachází 2 500 AU od bílého trpaslíka. Pro představu: světlo tuto vzdálenost urazí přibližně za dva týdny.
Astronomové se snažili získat data o průvodci dalekohledem Magellan, ale úspěšní nebyli. Průvodce s označením WD 0806-661 B je na to zkrátka příliš chladný a v blízké infračervené oblasti nevyzařuje téměř nic. Teplota objektu se odhaduje na pouhých 30 až 70°C a hmotnost na 6 až 9 Jupiterů.

Doporučujeme:
Zdroj obrázků: science.psu.edu