Projekt HATNet (Hungarian Automated Telescope Network), který disponuje kamerami na Havaji a v Arizoně, představil novou tranzitující exoplanetu. HAT-P-30 b je horkým Jupiterem se značně skloněnou rovinou oběžné dráhy. Čerstvý objev potvrzuje teorii, o které se šušká posledních několik měsíců. Podle dosavadních výsledků se zdá, že exoplanety s extrémním sklonem oběžné dráhy, obíhají okolo hmotnějších a teplejších hvězd.
HAT-P-30 b je na první pohled typickým nafouklým horkým Jupiterem. Poloměr exoplanety se odhaduje na 1,34 Jupiteru. Ze spektra mateřské hvězdy se podařilo odhadnout hmotnost planety na 0,71 Jupiteru. Hustota HAT-P-30 b je přibližně 370 kg/m3, což je sice asi 3,5x méně ve srovnání s Jupiterem. Pokud bychom zjištěnou hodnotu hustoty konfrontovali s jinými dosud objevenými horkými Jupitery, nejednalo by se o příliš netypický údaj. Okolo své mateřské hvězdy obíhá HAT-P-30 b ve vzdálenosti 0,042 AU s periodou 2,81 dní.
Jestli se HAT-P-30 b něčím vryje do paměti lovců exoplanet, pak je to její oběžná dráha. Teorie velí, že planeta by měla okolo své hvězdy obíhat přibližně v rovině, která je shodná s rovinou rovníku mateřské hvězdy. Tento předpoklad vychází z faktu, že hvězda i planeta vznikly s jednoho disku.
V poslední době jsme si však zvykli na objevy exoplanet, které toto pravidlo nerespektují a okolo svých sluncí obíhají pod velmi netradičním úhlem, který mnohdy překračuje hodnotu 90°, což znamená, že se exoplaneta pohybuje v opačném směru (retrográdně), než by dle teorie měla.
Rovina oběžné dráhy HAT-P-30 b je nakloněna o 73,5 ± 9°. Astronomy v této souvislosti zaujaly i parametry mateřské hvězdy. Ta má hmotnost a velikost asi o 20% větší ve srovnání se Sluncem. Povrchová teplota hvězdy se odhaduje na 6300 K.
V poslední době se objevují teorie, že exoplanety s netradičním sklonem roviny oběžné dráhy jsou typické především pro hvězdy s vyšší povrchovou teplotou (nad 6250 K). Přesné vysvětlení tohoto jevů zatím nemáme. Podle některých teorií by mohly být příčinou vzájemné interakce mezi hvězdou a planetou v době, kdy planeta migrovala směrem k hvězdě. Hmotné exoplanety jako Jupiter vznikají ve větších vzdálenostech od hvězdy a poté migrují směrem ke svému slunci. O přesné podobě následných vzájemných interakcí by mohla rozhodovat velikost konvektivní zóny hvězdy. Teplejší hvězdy mají tenčí konvektivní zónu a naopak.
Sklon oběžné dráhy HAT-P-30 b byl zjištěn pomoci Rossiterova-McLaughlinova efektu. Astronomové získávají spektrum mateřské hvězdy v okamžiku, kdy planeta přechází před svou hvězdou. V případě HAT-P-30 b trvá tranzit před hvězdou asi 2,1 hodin. Exoplaneta nejdříve zakryje tu část disku hvězdy, která se k nám vlivem rotace hvězdy přibližuje (na obrázku výše je značena modrou barvou) a poté tu část, která se od nás vzdaluje (červená). Pokud není úhel mezi rovinou rovníku a rovinou oběžné dráhy nulový, je křivka radiálních rychlostí deformovaná (viz obrázek).
Zdroj: HAT-P-30b: A transiting hot Jupiter on a highly oblique orbit