Jeden z radioteleskopů ATA.
Jeden z radioteleskopů ATA.

Počátkem února představila NASA na 1200 kandidátů, které během prvních čtyř měsíců pozorování objevil kosmický dalekohled Kepler. Někteří z kandidátů se nacházejí uvnitř obyvatelné oblasti nebo v jejím okolí. Slavný Institut SETI na to reaguje a chystá se zaměřit své radioteleskopy k nejvíce nadějným exoplanetárním kandidátům.

 

V odborné i popularizační literatuře se dočtete, že Kepler za první 4 měsíce objevil více než 50 exoplanetárních kandidátů v obyvatelné oblasti. Často totiž vypadává druhá část sdělení a to, že mnoho z těchto kandidátů se nachází spíše poblíž obyvatelné zóny. Je však pravdou, že i tyto objekty musíme brát s astrobiologického hlediska vážně, neboť se v reálu mohou vyskytovat v obyvatelné zóně. Parametry k jejímu určení totiž neznáme přesně a jak je navíc známo, obyvatelná oblast není břitvou, která by jednoznačně rozhodovala o existenci či neexistenci podmínek k životu na dané planetě.

 

Jak ukázala naše nedávna analýza (viz odkaz), slušnou šanci na podmínky k životu mají zatím zejména dva kandidáti. V nejbližších měsících by se počet astrobiologicky atraktivních kandidátů z Keplera měl rozšiřovat.

 

Už více než 50 let se lidé okolo SETI snaží naslouchat vesmírnému šumu. Šance, že se nám podaří zachytit signál mimozemských civilizací je sice malá, ale to nebrání astronomům ze SETI v tom, aby to už půl století vytrvale zkoušeli.

 

Allen Telescope Array. Autor: Institut SETI

 

V poslední době se začíná hledání mimozemských signálů ubírat jiným směrem. Institut SETI staví společně s Kalifornskou univerzitou rozsáhlou síť radioteleskopů Allen Telescope Array (ATA), která nese jméno spoluzakladatele Microsoftu Paula G. Allena, jenž stavbu finančně podpořil. ATA se nachází asi 470 km severovýchodně od San Franciska (viz mapa).

 

První signály začaly antény ATA přijímat na podzim roku 2007. Po dokončení bude ATA disponovat 350 radioteleskopy o průměru 6 metrů, které mají nahradit celistvou anténu o průměru 114 metrů.

 

Zatím je k dispozici jen hrstka teleskopů, které se kromě lovení mimozemských signálů zabývají skutečným astronomickým výzkumem.

 

Galaxie M31 v rádiové části spektra. Snímek byl pořízen radioteleskopy ATA.
Galaxie M31 v rádiové části spektra. Snímek byl pořízen radioteleskopy ATA.

SETI více než půl století lovil signál spíše nahodile. To by se mělo postupem času změnit. Data z Keplera i současný velmi dynamický výzkum exoplanet mohou naznačit, které z hvězd upřednostnit na úkor ostatních (v obecné rovině). Podle odhadů institutu se může v naší Galaxii nacházet 50 miliard planet a z toho 500 milionů může být obyvatelných. Podobné odhady však obvykle slouží spíše k pobavení publika a misí se brát s velkou rezervou.

 

Hledání umělých signálů u kandidátů od Keplera

 

Institut SETI také připravuje dvouletý pozorovací maratón, který by měl zahrnovat systematické prozkoumání 2000 nejvíce nadějných kandidátů z Keplera. Cílem kampaně bude zjistit, zda od těchto pravděpodobných planetárních soustav nepřichází signály mimozemských civilizací. Institut SETI má ke kosmickému dalekohledu velmi blízko. Někteří zaměstnanci jsou součástí týmu Keplera.

 

Vaše peníze pomohou v lovení mimozemských signálů

 

Projekt ATA je ovšem hrazen ze soukromých prostředků, a tak se Institut SETI obrací na laickou veřejnost, kterou existence mimozemských civilizací fascinuje a přitahuje. Pomoci můžete velmi jednoduchých způsobem – svými penězi.

 

Počty jsou to zcela transparentní a jednoduché:

  • Institut SETI hodlá prověřit 2000 kandidátů z Keplera během dvou let.
  • Celková výše nákladů na projekt činní 5 milionů dolarů (87 milionů Kč).
  • Radioteleskopy budou prověřovat 10 miliard kanálů u každého kandidáta.
  • 1 váš dolar (17,5 Kč) zaplatí prověření 4 milionů kanálů.

Přispět můžete jednoduchým způsobem. Stačí si otevřít příslušnou stránku na webu Institutu SETI. Kolik přispějete, záleží zcela na vás. Jak přesně převést peníze pomoci kreditní karty, kolik bude stát převod atd. vám samozřejmě neporadíme, to už se musíte obrátit na svou banku apod.

 

Doporučené odkazy:

 

 

 

Reklama