Exoplaneta ups And b v představách malíře. Nejteplejší místo („horká skvrna“) se podle pozorování kosmického dalekohledu Spitzer nachází na nečekaném místě. Credit: NASA/JPL-Caltech.
Exoplaneta ups And b v představách malíře. Nejteplejší místo („horká skvrna“) se podle pozorování kosmického dalekohledu Spitzer nachází na nečekaném místě. Credit: NASA/JPL-Caltech.

Planetární systém u hvězdy υ And (ups And) patří mezí nejznámější. Astronomy zaujaly především exoplaneta ups And d. Rovina její oběžné dráhy je totiž vůči rovinám oběžných drah ostatních exoplanet skloněna o úhel 30,4°. Něco podobného se ve světě planet netrpí, neboť planety jak známo vznikají z jednoho disku prachu a plynu, takže by měly obíhat více méně ve stejné rovině (nebo nepatrně odlišné). Odborný tisk zveřejňuje o tomto planetárním systému jeden článek za druhým. Před pár dny byl oznámen objev čtvrté planety u υ And.

 


Ještě před nejnovějším objevem byla poměrně významně upravena hmotnost exoplanety ups And c. Ta se už nepohybuje v říši velmi hmotných plynných exoplanet (11,9 Mj) ale spadla do sféry hnědých trpaslíků (14,6 Mj).

 

Salvador Curiel a jeho kolegové z Institutu astronomie Mexické národní autonomní univerzity (IA UNAM) zdokonalili používaný způsob analýzy radiálních rychlostí, vzali si více než objemný balík dat a z nich vydolovali čtvrtou planetu ups And e.

 

Oběžné dráhy dvou ze tří exoplanet u hvězdy ups And. Třetí exoplaneta je znázorněna poblíž mateřské hvězdy. Autor: NASA, ESA, and A. Feild (STScI)
Oběžné dráhy dvou ze tří exoplanet u hvězdy ups And. Třetí exoplaneta je znázorněna poblíž mateřské hvězdy. Autor: NASA, ESA, and A. Feild (STScI)

 

Curiel a jeho tým vzal asi 284 měření radiálních rychlostí z dalekohledů na Keck (Havaj) a z Lickovy observatoře. Měření zveřejnil v loňském roce J. T. Wright a jeho tým společně s velkým balíkem dat o jiných hvězdách. Na samotnou ups And zde připadala data z let 1994 až 2007. Kromě toho využil Curiel 71 pozorování z legendárního spektrografu ELODIE, který byl v provozu v letech 1993 až 2006 na 1,93 m velkém dalekohledu Haute-Provence. Právě pomocí něj byla v roce 1995 objevena první exoplaneta u hvězdy hlavní posloupnosti 51 Peg b. A aby toho nebylo málo, přihodil Curiel i 30 dat z roku 2003 od amerických astronomů (Fischer, D. A., Marcy, G. W., Butler).

 

Nová exoplaneta ups And e má hmotnost asi 1 Jupiteru a okolo hvězdy obíhá ve vzdálenosti 5,2 AU s dobou oběhu 10,5 roku. Salvador Curiel také sdělil v rozhovoru pro exoplanety.cz, že jeho tým připravuje zveřejnění objevu dalších exoplanet.


Planetární systém u hvězdy ups And

Název exoplanety
Hmotnost
Oběžná doba
Velká poloosa
ups And b
0,7 Mj
4,6 dní
0,059 AU
ups And c
14,6 Mj
237,7 dní
0,822 AU
ups And d
10,2 Mj
1302,6 dní (3,5 let)
2,55 AU
ups And e
1 Mj
3 848 dní (10,5 let)
5,25 AU


Ups And je ve skutečnosti dvojhvězdou, nacházející se necelých 44 světelných let daleko. Hlavní složkou je hvězda ups And A, která je spektrální třídy F (nažloutlý trpaslík), má hmotnost 1,3 Slunce a poloměr 1,6 Slunce. Díky své jasnosti asi 4 mag je poměrně dobře viditelná i pouhým okem. V roce 2002 byl objeven její průvodce, kterým je červený trpaslík ups And B, nacházející se ve vzdálenosti 750 AU.

 

Děkuji Salvadoru Curielovi za poskytnutí cenných (veřejně nedostupných) informací.

 

Doporučený článek: Ups And b: Exoplaneta v žáru noci a ztracený horký pucflek

 

Zdroj: A fourth planet orbiting υ Andromedae (autoři: S. Curiel, J. Cantó, L. Georgiev, C. E. Chávez a A. Poveda)

 

 

 

Reklama