V srpnu letošního roku oznámil tým kosmického dalekohledu Kepler objev dvou exoplanet u hvězdy Kepler-9 s tím, že existence třetího planetárního průvodce je více než pravděpodobná. O potvrzení existence exoplanety Kepler-9 d se sice šuškalo na mnoha konferencích, ale černé na bílém je to až nyní.
Matthew J. Holman z Harvardu provedl společně se svým týmem šest měření radiálních rychlostí hvězdy Kepler-9. Na základě měření potvrdili existenci planet „b“ a „c“ a také dosavadního kandidáta Kepler-9 d. Odborný článek není zatím veřejný, avšak z dostupných informací se zdá, že měření radiálních rychlostí mateřské hvězdy nestačí na určení přesné hmotnosti „déčka“. Poloměr planety již odhadli vědci z pozorování Keplera na 1,64 Země, což je o chloupek méně, než je velikost dosud nejmenší exoplanety u hvězdy hlavní posloupnosti (CoRoT-7 b, cca 1,67 Země). Pokud však započítáme chyby měření, je to jednoznačná plichta a nemá smysl vézt diskusi, která z oběžnic je menší.
Nedávno jsme vás informovali o problémech s odhadem hmotnosti CoRoT-7 b. O moc lépe na tom není ani její rivalka. Měření radiálních rychlostí hvězdy Kepler-9 nestačí na odhad hmotnosti „déčka“. Máme tak pouze velmi hrubý odhad hmotnosti z teoretických modelů. Podle nich by měla mít Kepler-9 d hmotnosti asi 7 Zemí.
Planetární systém u hvězdy Kepler-9
Zdroje:
- Encyklopedie exoplanet
- Kepler-9: A System of Multiple Planets Transiting a Sun-Like Star, Confirmed by Timing Variations