Slavný radioteleskop Arecibo (Portoriko). Jeho průměr je 305 m. Proslavil se mimo jiné jako objevitel první exoplanety u pulsaru a v současné době je zdrojem dat pro projekt SETI.
Slavný radioteleskop Arecibo (Portoriko). Jeho průměr je 305 m. Proslavil se mimo jiné jako objevitel první exoplanety u pulsaru a v současné době je zdrojem dat pro projekt SETI.

Reálně si tu situaci ještě žádný astronom neosahal. Jak ale vypadá, si můžeme docela živě, leč trochu přehnaně, představit díky několika slavným filmům. Astronom podřimuje před monitorem v setmělé kanceláři, když v tom ho probudí poplach, na který on i celý svět čeká od nepaměti. Radioteleskop právě zachytil signál, jenž patrně nepochází ze Země, ani z ničeho co člověk vyrobil. Volají nám mimozemšťané?

 


Jedním z velkých problémů, který je obvykle ve filmech přehlédnut, je obyčejná rotace naší planety. Pokud by přicházel od některé z hvězd mimozemský signál po dlouhou dobu, bylo by nutné ho nepřetržitě sledovat. Přesně v korespondenci s Murphyho zákony je téměř jisté, že signál bude přicházet od hvězdy, která se zrovna chystá zmizet kdesi za obzorem. Mezinárodní koordinace by v tomto případě byla otázkou života a smrti.

 

Jak by to vypadalo, si vyzkoušeli 5. a 6. listopadu astronomové v rámci projektu Dorotka (anglicky Dorothy). Celou akci vymyslel ředitel japonské observatoře Nishi-Harima. Pod názvem projektu se neukrývá manželka některého z účastníků ale hrdinka slavného příběhu Čaroděj ze země Oz. Cílem projektu Dorotka totiž nebylo ani tak simulovat zachycení mimozemského signálu, jako spíše oslavit padesáté výročí projektu SETI. Ten sice vznikl později, za jeho kořeny je však považován projekt Ozma, jehož jméno má rovněž původ ve zmíněném díle. Frank Drake se přesně před půl stoletím pokoušel zachytit případný mimozemský signál, přicházející od blízkých hvězd. Jedny z prvních stálic, které Drake před padesáti lety „prověřil“, byly Tau Ceti (11,9 světelných let, souhvězdí Velryby) a Epsilon Eridani (10, 5 světelných let, souhvězdí Eridanus).

 

Právě tyto dvě hvězdy pozorovalo nepřetržitě v prvních listopadových dnech 19 radioteleskopů ze 13 zemí (Austrálie, Japonsko, Korea, Itálie, Nizozemí, Francie, Argentina, Německo, Velká Británie, Švédsko, Indie, USA atd.). Stranou nemohl pochopitelně zůstat ani nejslavnější radioteleskop Arecibo v Portoriku.

 

Na půl hodiny se do projektu zapojili i lidé z Institutu SETI, kteří pozorovali cílové hvězdy pomoci radioteleskopů ATA (Allen Telescope Array). Jedná se o společný projekt Kalifornské univerzity a Institutu SETI. Unikátní systém 350 radioteleskopů o průměru 6 metrů vyrůstá v severní Kalifornii a první signály z vesmíru začal přijímat v říjnu 2007. Zatím je k dispozici bohužel k dispozici jen 42 „antén“. ATA nese jméno spoluzakladatele Microsoftu Paula G. Allena, jenž mu daroval tučnou sumu finančních prostředků. ATA má být využíván nejen k hledání mimozemských signálů ale také k astronomickému výzkumu.

 

Pozorovací kampaň z počátku listopadu by měla být zopakována ke konci měsíce.

 

Více o projektu Ozma jsme psali v článku Frank Drake – duchovní otec SETI a slavné mimozemské rovnice slaví 80. narozeniny

 

Zdroj: Institut SETI

 

 

 

 

 

 

Reklama