Přístroj Mars Climate Sounder instrument, který je instalován na sondě MRO dokáže sledovat dění v atmosféře Marsu jen několik hodin denně.
Přístroj Mars Climate Sounder instrument, který je instalován na sondě MRO dokáže sledovat dění v atmosféře Marsu jen několik hodin denně.

Není to tak dávno, co se NASA a ESA dohodly na společné misi k Marsu. Jedním z klíčových projektů má být kosmická sonda ExoMars Trace Gas Orbiter, která se bude někdy okolo roku 2016 prohánět po oběžné dráze rudé planety. Mezi pěticí vědeckých přístrojů nechybí dvě kamery, dva spektrometry pro sledování metanu a dalších stopových prvků v atmosféře a šikovná marťanská rosnička.

 

Označení rosnička je pro přístroj ExoMars Climate Sounder přece jen trochu nadnesené. Jeho úkolem totiž nebude předpovídání počasí ale bedlivý výzkum atmosféry Marsu. Podobné přístroje do dnešních dní sledovaly dění v atmosféře planety jen maximálně několik hodin denně. ExoMars Climate Sounder by měl být schopen přinášet kvalitní a ucelené informace o stavu atmosféry téměř nepřetržitě pro libovolné části planety. Zaměří se zejména na teplotu atmosféry, výskyt vodní páry, prachu a ledových mraků.

 

Dva spektrometry by měly zase přinést informace o výskytu metanu a dalších stopových prvků v atmosféře Marsu. Astrobiologové si od toho slibují vytvoření kvalitních pokladů pro studium možností života na Marsu v jeho historii. Zásadní objevy v této oblasti však z oběžné dráhy očekávat nelze. Zda se na povrchu rudé planety kdysi nacházel či dokonce stále nachází primitivní život odhalí až sondy, jenž se zavrtají hluboko do povrchu planety v místech, kterým se v současné době kosmické agentury vyhýbají obloukem.

 

Zdroj: astrobio.net

 

 

  

 

 

 

Reklama