AKTUALIZOVÁNO!
V neděli odpoledne našeho času skončí v Austrálii mise, která vejde v mnoha ohledech do dějin lidského snažení. Na Zemi se po 7 letech vrací japonská sonda Hayabusa. Její technický stav je katastrofální a výsledek mise nejistý. Přesto všechno se snaží v Japonské kosmické agentuře vzkřísit alespoň malé světélko naděje.
UPDATE (neděle 16:20):
Kosmická sonda Hayabusa úspěšně přistála v Austrálii. Uvidíme, zda nám přivezla alespoň malý vzorek z planetky Itokowa.
Video: Hayabusa ozářila oblohu
Lidé v Austrálii budou moci v neděli spatřit na obloze netradiční meteor. Z vesmíru se bude vracet japonská sonda Hayabusa. Sonda s osmi životy, nad jejímž úspěchem budou viset otazníky i po případném zdařilém přistání.
Hayabusa se do vesmíru vydala 9. května 2003. Už do vínku dostala nálepku neúspěchu. Mise byla postupně odkládána kvůli nehodě prvního stupně nosné rakety M-5. Díky odkladu o jeden rok musel být změněn i cíl výpravy. Původně plánovaná planetka Nereus byla vyměněna za kolegyni s názvem Itokawa.
Hayabusa měla na planetce o průměru 400 metrů přistát a odebrat cenné vzorky. Ke svému cíli dorazila na podzim roku 2005. Dne 19. listopadu 2005 byl podniknut první pokus o přistání a odběr vzorků. Manévr vešel do dějin – bylo to poprvé, co japonská sonda přistála na cizím vesmírném tělese a také poprvé, kdy nějaká sonda odstartovala z jiného kosmického tělesa než z Měsíce. Lidé v JAXA však na oslavy neměli ani pomyšlení. Sonda sice přistála, odběr vzorků se však patrně nezdařil.
Druhý pokus o odběr cenného materiálu skočil ještě hůře, neboť díky technickým problémům ztratilo řídicí středisko na několik dní nad sondou kontrolu. Následovaly i další velmi vážné problémy, kdy v jednu chvíli dokonce nefungoval dobře ani jeden z iontových motorů.
Hayabusa několikrát utekla hrobníkovi z lopaty a to i za cenu prodloužení mise o tři roky. Nyní se kosmoplavec vrací zpět domů. Během uplynulých dní proběhla úspěšně série korekčních manévrů. V neděli kolem 13. hodiny našeho času by se od sondy mělo oddělit přistávací pouzdro o průměru jen asi 40 cm. Do atmosféry vstoupí pouzdro rychlostí 11,1 km/s (asi 40 000 km/h). Tepelný štít bude muset čelit teplotě až 2 700°C a přetížení 25G!
O měkké přistání pouzdra se postará padák. I kdyby Hayabusa přečkala nástrahy průletu atmosférou, není konečný úspěch mise příliš reálný. Vše závisí na tom, zda se sondě podařilo odebrat alespoň nějaké vzorky prachu z povrchu planetky Itokawa.
V roce 2005 jsem napsal pro Instantní astronomické noviny článek s podrobnějšími informacemi o misi sondy Hayabusa (původně známá pod názvem MUSES C).
O výsledku přistávacího manévru vás budeme informovat.