Kosmický dalekohled Corot

Do dnešních dní se astronomům podařilo objevit 442 exoplanet (dle katalogu na exoplanet.eu). Ve vesmíru v současné době pracují dva kosmické dalekohledy, které by měly v nejbližších měsících a letech způsobit v katalozích exoplanet hotové zemětřesení.

 

Na probíhajícím kongresu v Santa Barbaře byly zveřejněny dílčí výsledky obou kosmických lovců exoplanet. Diskuse se vedly spíše v obecné rovině, týmy shrnuly dosavadní výsledky a s novými zprávami šetřily jako se šafránem. Přesto se na světlo světa dostalo několik zajímavých údajů.

 

Podle evropských astronomů naměřil kosmický dalekohled Corot do dnešních dní 125 000 světelných křivek (graf závislosti jasnosti hvězdy na čase). Z těchto údajů vypadlo 1 800 kandidátů na exoplanety. Většina z nich ale neprošla prvním vyřazovacím kolem. Za poklesem jasnosti hvězdy nemusí být nutně přítomnost exoplanety, ale dějte uvnitř samotné hvězdy apod. Do druhého kola postoupilo 150 kandidátů, kteří jsou nyní prověřováni pozemními dalekohledy. Cílem je zejména získání spektra mateřské hvězdy a následné potvrzení či vyvracení existence exoplanety.

 

Tým okolo amerického kolegy – dalekohledu Kepler – byl ještě méně sdílný. NASA pouze oznámila to, co více méně víme od lednového kongresu Americké astronomické společnosti. Kepler během prvních 42 dní odhalil na 300 kandidátů na exoplanety. Také oni jsou v tuto chvíli prověřování pozemními dalekohledy.

 

Podle našeho odhadu je téměř jisté, že v letošním roce padne magická hranice 500 známých exoplanet. Ještě kulatějšího čísla 1 000 bychom se mohli dočkat během 3 let.

 

Přednášky, které zazněly na kongresu v kalifornské Santa Barbaře můžete shlédnout na adrese: http://online.kitp.ucsb.edu/online/exoplanets_c10/

 

 

 

Reklama