Nový modul Mezinárodní kosmické stanice Cupola.
Nový modul Mezinárodní kosmické stanice Cupola.

Mezinárodní kosmická stanice se stala vděčným cílem pozorování astronomů amatérů. Na internetu lze dohledat spoustu fotografií přeletu vesmírného komplexu v podobě „obyčejné“ čáry přes oblohu. Někteří lépe vybavení pozorovatelé se však s takovými fotografiemi nechtějí nechat ukolébat a snaží se ulovit detailní snímek kosmické stanice nebo raketoplánu (viz fotografie Libora Šmída) Najdou se však i tací, které nedokáže ani podobný úlovek uspokojit.

 

Mnoho astronomů se díky svým zkušenostem, vybavení a především trpělivosti a ohromné dávce štěstí dostává se svými nebeskými úlovky na titulní stránky astronomických webů. Nemyslíme teď úlovky blízkého vesmíru v podobě těles Sluneční soustavy a už vůbec ne vzdáleného vesmíru alias mlhovin, hvězdokup a galaxií. Řeč je o umělých tělesech, pohybujících se na oběžné dráze kolem Země. Za všechny netradiční úlovky uveďme fotografii Mezinárodní kosmické stanice a raketoplánu, jenž přelétávali jako věrní bratři přes žhavý kotouč slunce (viz odkaz).

 

Zlatou medaili v kategorii kuriozit by si nepochybně odnesl Ralf Vandeberg z Nizozemska. Svůj dalekohled namířil k nebi v sobotu 20. února velmi brzy ráno a podařil se mu opravdu husarský kousek – zachytil Mezinárodní kosmickou stanici a raketoplán Endeavor. Na tom by nebylo nic zvláštního, podobných společných momentek „ISS – raketoplán“ je na internetu mnoho. Vandeberg měl však to štěstí, že vyfotografoval raketoplán přesně v okamžiku, kdy jeho posádka vypouštěla do kosmického prostoru odpadní vodu. Na snímku tak vidíte molekuly vody, jenž unikají z raketoplánu Endeavour a odrážejí sluneční světlo.

 

Ralf Vandeberg pořídil fotografii v 5:19:55 našeho času, tedy přibližně 3,5 hodiny po odletu raketoplánu od Mezinárodní vesmírné stanice. Asi 15 minut poté přelétala stanice ve formaci z raketoplánem i nad našimi hlavami. O přeletu jsme vás informovali – viz článek.

 

Raketoplán Endeavour vypouští odpadní vodu do kosmického prostoru. Autor: Ralf Vandebergh, zdroj: spaceweather.com
Raketoplán Endeavour vypouští odpadní vodu do kosmického prostoru. Autor: Ralf Vandebergh, zdroj: spaceweather.com

 

Endeavour by měl přistát na Zemi v noci na pondělí 22. února okolo 4:16 našeho času. Počasí na Floridě však pracovníkům NASA způsobuje vrásky na čele. Je možné, že přistání kosmického korábu bude odloženo o jeden oběh okolo Země (cca o 90 minut) nebo o celý den. Přistání na záložní základně v Kalifornii je spíše méně pravděpodobné. Z Kalifornie by se musel Endeavour vracet domů na Floridu na hřbetě dopravního letounu, což je nejen nákladné, ale především zdlouhavé a jízdní řád raketoplánů je letos opravdu nabitý.

 

Přistání bude vysílat NASA TV, kterou můžete sledovat třeba zde.