Pohled na Zemi a raketoplán Endeavour z modulu Cupola.
Pohled na Zemi a raketoplán Endeavour z modulu Cupola.

V neděli brzy ráno se nám naskytne jedna z posledních příležitostí vidět na českém nebi přelet raketoplánu. NASA hodlá na podzim lety kosmických korábů po téměř 30. letech ukončit.

 

Raketoplán Endeavour se od Mezinárodní kosmické stanice (ISS) odpojil v sobotu krátce před druhou hodinou ranní. Na Mysu Canaveral se návrat raketoplánu očekává v pondělí kolem 4:16 našeho času.

 

 

Endeavour dopravil k vesmírnému komplexu moduly Tranquility a Cupola. Prvně jmenovaný se má postarat o životní prostředí na palubě ISS, ten druhý pak umožní posádce stanice dobrý výhled na velkou část ISS i zemský povrch.

 

 

NASA plánuje poslední 4 mise raketoplánu. Znovu se má kosmický koráb vydat do vesmíru 5. dubna a naposled v polovině září. Nedělní přelet raketoplánu Endeavour je tak dost možná jednou z posledních příležitostí, jak vidět kosmický koráb na obloze na vlastní oči.

 

Všechny družice, pohybující se na oběžné dráze, odrážejí sluneční světlo. Mezinárodní kosmická stanice a raketoplán nejsou výjimkou a vzhledem ke své velikosti je lze pohodlně pozorovat i pouhým okem. Zatímco přelet ISS můžeme vidět poměrně často, spatřit raketoplán je už podstatně vzácnější.

 

Mise kosmického korábu trvá obvykle asi 14 dní. Z toho stráví raketoplán na oběžné dráze osamoceným letem jen 4 dny (2 dny před příletem k ISS a 2 dny po odletu) a ne vždy máme takové štěstí, aby zrovna během těchto dní přelétal nad naším územím.

 

Nedělní přelet raketoplánu

 

Mezinárodní kosmická stanice vypadá na obloze jako jasná, neblikající a pomalu se pohybující „hvězda“. Přelet celé oblohy ji potrvá v neděli ráno asi 4 minuty. Raketoplán by se měl objevit asi dvě minuty před ISS a po obloze se bude pohybovat po přibližně stejné dráze. Jasnost raketoplánu bude ve srovnání s ISS mnohem menší.

 

Přelet ISS začne v neděli nad jihozápadním obzorem nad celým územím republiky v 5:37:41 a skončí nad jihovýchodem přibližně v 5:40 až 5:41 našeho času.

 

Tabulka s časy přeletu Mezinárodní kosmické stanice v neděli 21. února ráno. Raketoplán by se měl objevit asi dvě minuty před ISS. Časy jsou v SEČ a pro ostatní místa České republiky se liší o maximálně několik desítek sekund.
Tabulka s časy přeletu Mezinárodní kosmické stanice v neděli 21. února ráno. Raketoplán by se měl objevit asi dvě minuty před ISS. Časy jsou v SEČ a pro ostatní místa České republiky se liší o maximálně několik desítek sekund.

 

Jak nalézt časy přeletu pro další města

 

 1. Na stránce si vyberte některé z nabízených měst, které se nachází poblíž vašeho místa bydliště. Pro každý kraj jsme vybrali dvě města. Časy přeletů se pro území celé České republiky liší v rozmezí maximálně několika desítek sekund. Najít čas přeletu pro město ve Vašem kraji tedy naprosto postačuje.
 2. Po kliknutí na vámi vybrané nejbližší město se otevře stránka na webu heavens-above.com s časy přeletů Mezinárodní kosmické stanice. Čas je vždy platný pro Českou republiku, není nutné ho přepočítávat a to ani v době letního času.

 

Kraj

Krajské město

Další město
Praha

Praha

Středočeský kraj

Kutná Hora

Mladá Boleslav
Jihočeský kraj

České Budějovice

Tábor
Plzeňský kraj

Plzeň

Rokycany
Karlovarský kraj

Karlovy Vary

Cheb
Ústecký kraj

Ústí nad Labem

Most
Liberecký kraj

Liberec

Jablonec nad Nisou
Královéhradecký kraj

Hradec Králové

Náchod
Pardubický kraj

Pardubice

Ústí nad Orlicí
Vysočina

Jihlava

Třebíč
Jihomoravský kraj

Brno

Znojmo
Olomoucký kraj

Olomouc

Jeseník
Moravskoslezský kraj

Ostrava

Frýdek-Místek
Zlínský kraj

Zlín

Valašské Meziříčí

 

Vysvětlivky:

 

 • Date – datum
 • Mag – jasnost v mag, čím je číslo menší, tím větší jasnost daného objektu.
 • Starts – začátek přeletu
 • Max. altitude – čas nejvyšší výšky objektu nad obzorem.
 • Ends – konec přeletu
 • Time – čas
 • Alt. – výška nad obzorem ve stupních
 • Az. – azimut, v tomto případě světová strana
 • E – východ
 • W – západ
 • S – jih
 • N – sever
 • Datum je uvedeno v angličtině: Feb = únor

 

Doporučená literatura:

 

 

 

 

 

 

Reklama