V neděli brzy ráno se nám naskytne jedna z posledních příležitostí vidět na českém nebi přelet raketoplánu. NASA hodlá na podzim lety kosmických korábů po téměř 30. letech ukončit.
Raketoplán Endeavour se od Mezinárodní kosmické stanice (ISS) odpojil v sobotu krátce před druhou hodinou ranní. Na Mysu Canaveral se návrat raketoplánu očekává v pondělí kolem 4:16 našeho času.
Endeavour dopravil k vesmírnému komplexu moduly Tranquility a Cupola. Prvně jmenovaný se má postarat o životní prostředí na palubě ISS, ten druhý pak umožní posádce stanice dobrý výhled na velkou část ISS i zemský povrch.
NASA plánuje poslední 4 mise raketoplánu. Znovu se má kosmický koráb vydat do vesmíru 5. dubna a naposled v polovině září. Nedělní přelet raketoplánu Endeavour je tak dost možná jednou z posledních příležitostí, jak vidět kosmický koráb na obloze na vlastní oči.
Všechny družice, pohybující se na oběžné dráze, odrážejí sluneční světlo. Mezinárodní kosmická stanice a raketoplán nejsou výjimkou a vzhledem ke své velikosti je lze pohodlně pozorovat i pouhým okem. Zatímco přelet ISS můžeme vidět poměrně často, spatřit raketoplán je už podstatně vzácnější.
Mise kosmického korábu trvá obvykle asi 14 dní. Z toho stráví raketoplán na oběžné dráze osamoceným letem jen 4 dny (2 dny před příletem k ISS a 2 dny po odletu) a ne vždy máme takové štěstí, aby zrovna během těchto dní přelétal nad naším územím.
Nedělní přelet raketoplánu
Mezinárodní kosmická stanice vypadá na obloze jako jasná, neblikající a pomalu se pohybující „hvězda“. Přelet celé oblohy ji potrvá v neděli ráno asi 4 minuty. Raketoplán by se měl objevit asi dvě minuty před ISS a po obloze se bude pohybovat po přibližně stejné dráze. Jasnost raketoplánu bude ve srovnání s ISS mnohem menší.
Přelet ISS začne v neděli nad jihozápadním obzorem nad celým územím republiky v 5:37:41 a skončí nad jihovýchodem přibližně v 5:40 až 5:41 našeho času.
Jak nalézt časy přeletu pro další města
- Na stránce si vyberte některé z nabízených měst, které se nachází poblíž vašeho místa bydliště. Pro každý kraj jsme vybrali dvě města. Časy přeletů se pro území celé České republiky liší v rozmezí maximálně několika desítek sekund. Najít čas přeletu pro město ve Vašem kraji tedy naprosto postačuje.
- Po kliknutí na vámi vybrané nejbližší město se otevře stránka na webu heavens-above.com s časy přeletů Mezinárodní kosmické stanice. Čas je vždy platný pro Českou republiku, není nutné ho přepočítávat a to ani v době letního času.
Vysvětlivky:
- Date – datum
- Mag – jasnost v mag, čím je číslo menší, tím větší jasnost daného objektu.
- Starts – začátek přeletu
- Max. altitude – čas nejvyšší výšky objektu nad obzorem.
- Ends – konec přeletu
- Time – čas
- Alt. – výška nad obzorem ve stupních
- Az. – azimut, v tomto případě světová strana
- E – východ
- W – západ
- S – jih
- N – sever
- Datum je uvedeno v angličtině: Feb = únor
Doporučená literatura: