Credit:  Mark A. Garlick, space-art.co.uk, University of Warwick and University of Cambridge
Credit: Mark A. Garlick, space-art.co.uk, University of Warwick and University of Cambridge

Když jde o vodu ve vesmíru, novináři propadají jakési davové hysterii.

Pokud jde o objev vody ve vesmíru, je míra mediální důležitosti (nepleťme s důležitostí vědeckou) přímo úměrná počtu omdlelých novinářek na tiskové konferenci. Zkrátka spojení vody, vesmíru a exoplanety přitahuje novináře stejně jako politiky veřejné zakázky. Další podrobnosti o objevu jsou pak už vlastně docela nepodstatné. Hlavně že teda našli tu vodu, že…

A tak se nám objevily informace o tom, že našli vodu na exoplanetě. Ne v atmosféře plynného obra, na což jsme si už trochu zvykli, ale přímo na planetě! Nebo druhá verze: kolem bílého trpaslíka obíhá asteroid plný vody. Bohužel nikoliv…

Vezměme to hezky popořadě. Ve vzdálenosti 170 světelných let od nás se nachází bílý trpaslík GD 61. Poučení čtenáři vědí, že podobná tělesa jsou pozůstatkem po hvězdě typu Slunce, která odvrhla svou plynnou obálku. Možná také víte, že v atmosférách mnoha bílých trpaslíků bylo nalezeno „znečištění“, které má původ v dopadajících asteroidech. Podobné kolize a stěhování budou u bílých trpaslíků poměrně běžné. Nesmíme totiž zapomínat, že centrální těleso (umírající hvězda) ztratila velkou část své budoucí hmoty, vnitřní planety byly zmasakrovány a ty vnější se stěhují. Asteroidy jsou mrštěny do vnitřních částí planetárního systému… Zkrátka chaos jak má být.

Vědci se nedávno Hubblovým a Keckovým dalekohledem podívali na atmosféru bílého trpaslíka GD 61 a stejně jako u mnoha jiných, také v jeho atmosféře našli stopy prvků a sloučenin, které tam nemají být. Šlo mimo jiné o hořčík, křemík, železo a velké množství kyslíku. Právě posledně jmenovaný ukazuje, že zde došlo k roztrhání tělesa o průměru minimálně 90 km, které bylo z velké části (26%) tvořeno vodou. Samozřejmě existuje možnost, že se jedná o trosky bývalé planety zemského typu ale mnohem reálnějším původem je říše větších asteroidů.

Tedy žádná planeta ani asteroid s vodou na povrchu ale jen ušmudlaní atmosféry jednoho bílého trpaslíka.

Zdroj: Evidence for Water in the Rocky Debris of a Disrupted Extrasolar Minor Planet

 

Reklama