Systém KOI-5. Credit: Caltech/R. Hurt (Infrared Processing and Analysis Center, or IPAC)

Kosmický dalekohled Kepler se vydal do vesmíru v březnu 2009. Po navedení na heliocentrickou dráhu a úvodních testech začal v květnu téhož roku hledat exoplanety. První data, první světelné křivky a také první kandidáti na exoplanetu… V pořadí druhým (i když číslo tomu nenasvědčuje) kandidátem byl KOI-5Ab.

Astronomové tohoto kandidáta hodili s trochou nadsázky do koše. KOI-5Ab se měl totiž pohybovat okolo hvězdy ve vícenásobném hvězdném systému a to je vždy trochu složitější.

David Ciardi z Exoplanet Science Institute nyní planetu po 12 let vzkřísil. Pomohl tomu i fakt, že exoplanetu našla také TESS jako kandidáta s označením TOI-1241 b.

Objev byl prezentován na sjezdu Americké astronomické unie, kde před 11 lety spatřily světlo světa i první potvrzené exoplanety od Keplera. Studie zatím nevyšla, ale nějaké podrobnosti už přesto známe.

KOI-5 je trojhvězda v souhvězdí Lyry ve vzdálenosti 1800 světelných let. Z hlediska skladby je trochu podobná Alfě Centauri, ale parametry jsou jiné. Dvě hvězdy (A a B) obíhají okolo sebe s periodou 30 let. Okolo nich pak s periodou 400 let obíhá hvězda C.

Systém KOI-5. Credit: Caltech/R. Hurt (Infrared Processing and Analysis Center, or IPAC)

Planeta se pohybuje okolo hvězdy A s dobou oběhu asi 5 dní. Její velikost má být srovnatelná se Saturnem.

Vědci se na trojhvězdu podívali prostřednictvím pozemských dalekohledů a to včetně Keckova dalekohledu a Gemini North. Spektrální pozorování potvrdila, že planeta obíhá okolo největší z hvězd.

Vědci také zjistili, že dráha planety je nakloněná. Jak už jsme psali, musíme si počkat na studii, ale není to překvapující. Planeta po svém vzniku migrovala a to zřejmě kvůli gravitačnímu vlivu další hvězdy (B). Podobné migrace většinou končí protáhlou a nakloněnou dráhou.

Reklama