Dalekohled projektu OGLE. Foto: Krzysztof Ulaczyk (more work on Wikimedia Commons: Kszulogaleria), CC BY-SA 2.5

Polský projekt OGLE opět zabodoval. Objevil novou exoplanetu bez hvězdy, která má rekordně nízkou hmotnost.

Galaxie je plná planet, které neobíhají okolo žádné hvězdy. Podle některých odhadů jich mohou být stovky miliard a dokonce jich může být více než samotných hvězd. Bludné planety vznikly z disku prachu a plynu, ale poté byly při gravitačních interakcích vytlačeny ven z rodícího se planetárního systému.

Podobné planety lze nají prostřednictvím gravitačních mikročoček. Stačí, aby podobný objekt přešel před vzdálenou hvězdou. Svou gravitací ohne a zesílí světlo hvězdy v souladu s teorií relativity.

V červnu 2016 pozorovali astronomové podobnou mikročočkovou událost OGLE-2016-BLG-1928 o rekordně krátké délce – trvala jen 41,5 minut. Podle odhadů způsobila událost bludná planeta o hmotnosti Marsu až Země (pravděpodobně spíše méně hmotná než Země).

Nelze zcela vyloučit, že planeta ve skutečnosti obíhá okolo hvězdy, i když je to velmi nepravděpodobné. Vyloučit lze jen to, že se tato hvězda nachází blíže než ve vzdálenosti 8 AU od planety.

Jak už název napovídá, za objevem stojí projekt OGLE, který vedou astronomové z Varšavské univerzity. Projekt využívá 1,3 metrový dalekohled na observatoři Las Campanas v Chile.

Zdroj: A terrestrial-mass rogue planet candidate detected in the shortest-timescale microlensing event

Reklama