TESS. Credit: NASA
TESS. Credit: NASA

Lovci exoplanet se činí. V případě TESS jsme oslavili zahájení prodloužené mise, evropská CHEOPS začíná dodávat první data.

TESS se po svém startu v dubnu 2018 zakousla do jižní oblohy. Po roce pozorování se přesunula na severní oblohu. Na každé polokouli provedla pozorování ve 13 sektorech. To máme dohromady 26 sektorů. Od 4. července pozoruje TESS sektor s číslem 27, který se opět nachází na jižní polokouli. Skončila primární a začala prodloužená mise TESS. Pokud se neobjeví nějaké problémy (v dnešní době by se chtělo říct nejen technické ale i finanční), tak bude TESS pozorovat nejméně do roku 2022.

Prodloužená mise je jiná

Nejedná se ale jen o administrativní prodloužení. TESS funguje úplně jinak. V průběhu primární mise pozorovaly kamery družice vybrané hvězdy jednou za 2 minuty. Kromě toho pořídila TESS jednou za 30 minut snímek celé oblohy (tzv. FFI).

Panoráma jižní oblohy z TESS. Foto: NASA

Kromě hledání exoplanet funguje v rámci mise od začátku tzv. Guest Investigator (GI). Do tohoto programu se mohou zapojit různé vědecké týmy a předkládat své návrhy na využití družice. Americké týmy dostávají finanční podporu.

Dvouminutová kadence bude zcela využita pro účely GI. Astronomové budou moci navrhovat pozorování v rámci dvouminutové kadence pro jakýkoliv astrofyzikální zdroj. Nemusí tak jít jen o exoplanety. Počítá se, že počet cílů v rámci GI bude zdesetinásoben!

Kadence FFI se z 30 minut změní na 10 minut! V praxi to znamená, že TESS bude schopna velmi kvalitně hledat exoplanety u všech hvězd v rámci celého zorného pole, které má 2300 čtverečních stupňů (a bude se průběžně měnit).

Některé vybrané bude TESS pozorovat s kadencí jen 20 sekund. TESS mimochodem pozoruje některé cíle dokonce s kadencí pouhých 2 sekund. Jedná se však o snímky pro účel navigace družice a na Zemi se vůbec neposílají.

CHEOPS už dodává data

Pracuje ale také evropský CHEOPS. Družice nemá jako hlavní cíl hledání exoplanet, ale spíše upřesnění velikosti těch již dříve objevených. Na internetu už jsou vybraná data. Jde o exoplanetu KELT-11 b a hvězdy HD 88111, TYC5502-1037-1 a Pollux.

Exoplaneta KELT-11 b je hodně zajímavá. Jedná se o horkého jupitera, ale pořádně nafouknutého. Jeho hustota bude pod 100 kg/m3. Uvidíme, jak nám CHEOPS velikost a tedy i hustotu tohoto světa upřesní.

Reklama