Exoplanety
Exoplanety zemského typu. Credit: NASA, ESA, and G. Bacon (STScI)

Mediálním prostorem létají čísla o počtu inteligentních civilizací v Galaxii. Vyšla ale i studie, která je založena na skutečných datech a to konkrétně na datech z Keplera.

Michelle Kunimoto a Jaymie M. Matthews se věnovali na první pohled triviální otázce, kvůli které byl Kepler vypuštěn. Kolik je ve vesmíru planet?

Studií, které se věnují míře výskytu exoplanet, existuje mnoho. S trochou nadsázky stejně, jako dosud potvrzených exoplanet. Nová studie se ale na problematiku dívá komplexněji.

Autoři se podívali na míru výskytu planet o poloměru 0,5 až 16 Zemí s oběžnými dobami 0,78 až 400 dnů, které obíhají okolo hvězd spektrálních tříd F, G a K: tedy hvězd větších a teplejších než Slunce (F), podobných Slunci (G) a o něco menších než Slunce (K). Vědci využili také data z katalogu DR2 družice Gaia.

Výsledky vidíte níže. Na horním obrázku je celková míra výskytu pro všechny tři spektrální třídy. Na dolních pak pro jednotlivé spektrální třídy. Na vodorovné ose je oběžná doba (ve dnech), na svislé pak poloměr planet (v násobcích Země). Čísla v obdélníčcích udávají míru výskytu. Pokud je 0,27, pak to znamená, že daný typ planety se vyskytuje u přibližně 27 % hvězd atd.

Všechny hvězdy. Credit: Kunimoto & Matthews

Credit: Kunimoto & Matthews

eta Earth

Autoři studie se také zaměřili na magickou hodnotu eta Earth. Jedná se o míru výskytu planet, které jsou podobné Zemi a obíhají v obyvatelné oblasti hvězd podobných Slunci. Konkrétně jde o planety o poloměru 0,75 až 1,5 Země v konzervativní obyvatelné oblasti (0,99 až 1,70 AU) u hvězd spektrální třídy G. Podle autorů je horní hranice míry výskytu 0,18, což by znamenalo jednu planetu na každých pět hvězd.

Odhaduje se, že v Galaxii je přibližně 400 miliard hvězd. Většina z nich jsou červení trpaslíci. Hvězdy spektrální třídy G tvoří 7 %, což je zhruba 28 miliard hvězd a tedy maximálně 5,6 miliard výše definovaných planet.

O eta Earth a odhadu této hodnoty jsme nedávno psali článek Kolik je ve vesmíru obyvatelných planet? Záleží, koho se zeptáte…

Reklama