Družice CHEOPS obíhá okolo Země poblíž terminátoru. Credit: ESA / ATG medialab

CHEOPS odstartoval z kosmodromu Kourou 18. prosince. Po nezbytných testech otevřel 29. ledna kryt, takže na primární zrcadlo mohly začít dopadat fotony vzdálených hvězd.

Univerzita v Bernu se už pochlubila prvním snímkem. Na družici, která se zaměřuje na tranzitující exoplanety, je fotografie nezvykle malá. Je to způsobeno tím, že CHEOPS má velmi malé zorné pole – jen 19 x 19 minut. Velké zorné pole, které má například TESS, nepotřebuje. Nebude totiž pozorovat desítky tisíc hvězd současně, ale jen jednu s již existující exoplanetou.

Na první snímky netrpělivě čekali v Řídicím středisku ve španělském Torrejón de Ardoz, kde je také jeden ze dvou radioteleskopů pro příjem dat.

Podle vědeckého šéfa mise Willyho Benze první snímky potvrdily, že optika dalekohledu přežila start a vše je v pořádku. Předběžná analýza ukázala, že obrázky z CHEOPS jsou ještě lepší, než se očekávalo. Lepší však pro CHEOPS neznamená ostřejší. Dalekohled byl záměrně rozostřen. Je to tak úmyslně kvůli dosažení lepší fotometrické přesnosti.

Foto: ESA/Airbus/CHEOPS Mission Consortium

Na prvním snímku je jedna z hvězd v souhvězdí Raka, která se od nás nachází 150 světelných let daleko. Obrázek má velikost přibližně 1 000 x 1 000 pixelů, přičemž každý pixel představuje na obloze asi 1 obloukovou vteřinu. Zvětšená část v pravém dolním rohu ukazuje oblast o šířce přibližně 100 pixelů.

CHEOPS nyní čekají zhruba dva měsíce dalších testů. Poté by měla začít vědecká mise.

Vše, co potřebujete vědět o evropské družici pro výzkum exoplanet CHEOPS

Reklama