Hvězda Betelgeuze na snímku ze sítě radioteleskopů ALMA. Foto: ALMA (ESO/NAOJ/NRAO)/E. O’Gorman/P. Kervella

Byla by to astronomická událost století. Hvězda Betelgeuze už velmi brzy vybuchne jako supernova. Na pozemské obloze bude jasná nebo jasnější než úplněk a viditelná pouhým okem i ve dne. Ono velmi brzy ale myslíme spíše z pohledu astronomických měřítek. Podle mnoha studií existuje jen malá šance, že se výbuchu supernovy dočkáme za našich životů.

V posledních dnech na sebe ale Betelgeuze ztrhla pozornost. Její jasnost nezačala prudce růst, jako tomu bude v případě supernovy, ale naopak klesat a to tak výrazně, že pokud znáte Orion alespoň trochu důvěrněji, pak to sami postřehnete pouhým okem (žel od Vánoc je špatné počasí, takže popisuji jen dojmy z druhé ruky).

Betelgeuze má dvě výhody. Patří mezi nejjasnější hvězdy na obloze a je součástí Orionu, což je souhvězdí, které na obloze najde opravdu každý a to i ve městě. Je to dáno jeho nezaměnitelným tvarem i velmi dobrou jasností hlavních hvězd. Stačí se večer podívat směrem k jihu. Orion se nachází poměrně vysoko nad obzorem, takže nevadí ani zástavba.

Zdroj: Stellarium

Smrtelná křeč? Nikoliv

Hvězdou sociálních sítí se Betelgeuze stala krátce před Vánocemi, ale pokles jasnosti začal podle některých zdrojů už v říjnu a je největší za posledních mnoho let. Z předešlé věty je patrné, že jde o výjimečný úkaz, ale není to poprvé, co jasnost Betelgeuze poklesla.

Betelgeuze je obří hvězda. Je 20krát hmotnější než Slunce, a pokud bychom ji umístili do Sluneční soustavy, končila by někde u Jupiteru. Její proporce jsou také důvodem, proč se dožije krátkého věku a skončí (ne)slavně mohutnou explozí.

Betelgeuze je také proměnná hvězda. Na pozemské obloze mění mnoho hvězd svou jasnost. Některé z důvodu překážky mezi námi a hvězdou (planeta, další hvězda, prach), ale mnoho hvězd mění jasnost z fyzikálních důvodů. Betelgeuze je pulzující proměnná hvězda. V průběhu času zvětšuje a zmenšuje svou velikost. Větší hvězda pak samozřejmě vyzařuje záření větší plochou, takže je jasnější. V případě Betelgeuze pozorujeme cyklus o periodě asi 400 dní, ale procesů, které se ve hvězdě odehrávají, je mnohem více. Za některé mohou konvektivní vrstvy. Horký plyn z nitra hvězdy stoupá, dostává se na povrch, ochlazuje se a znovu klesá. Horký plyn je jasnější, takže to může také změnit jas hvězdy.

Máme se Betelgeuze bát?

Současný pokles jasnosti rozhodně není předzvěstí blížící se supernovy. Ale pokud by k výbuchu skutečně došlo, máme se bát? Astronomové se přesně neshodnou na vzdálenosti Betelgeuze, ale předpokládá se, že to bude okolo 650 světelných let. Za fatální se považuje vzdálenost supernovy pod 10 parseků, což je asi 32 světelných let. Rentgenové a gama záření by zničilo atmosféru naší planety. Betelgeuze je naštěstí daleko a nevíme ani o žádné jiné hvězdě, která by se chystala vybouchnout jako supernova a nacházela se pro nás nepříjemně blízko.

Reklama