Planetární systém L 98-59. Credit: Goddard Space Flight Center
Planetární systém L 98-59. Credit: Goddard Space Flight Center

TESS objevila tři planety u červeného trpaslíka L 98-59. Nejedná se o blesk z čistého nebe. O systému L 98-59 jsme psali už vloni v listopadu, kdy byly planety v systému považovány ještě za kandidáty.

Okolo hvězdy obíhají tři planety s periodami 2,25; 3,7 a 7,4 dní. Vzhledem k tomu, jak blízko od sebe planety jsou, můžeme L 98-59 označit za kompaktní systém (podobně jako TRAPPIST-1).

Nejmenší je vnitřní planeta L 98-59 b, která má poloměr 0,8 Země. Mezi potenciálně obyvatelné planety ji určitě zařadit nemůžeme. Od své hvězdy dostává příliš mnoho záření. Bude zázrak, pokud bude mít vůbec atmosféru.

Další planeta má poloměr 1,3 Země a nejvzdálenější 1,6 Země, což znamená, že se bude jednat o přechod mezi super-zeměmi a mini neptuny. Nejvzdálenější z planet dostává i tak 4krát více záření, než Země od Slunce.

Mateřská hvězda se nachází 34 světelných let od nás a je poměrně jasná, takže systém je vhodným cílem pro měření radiálních rychlostí, kterým bychom mohli odhadnout hmotnosti planet, a také pro průzkum případných atmosfér dalekohledem Jamese Webba.

TESS pozorovala systém v sektorech 2,5,8 a dále také 9,10,11 a 12. Nejnovější data neměli vědci k dispozici, takže se můžeme ještě dočkat upřesnění parametrů planet.

TESS v polovině

Družice TESS nyní pozoruje 13. sektor. Blíží se do poloviny své primární mise a už brzy se přesune na severní polokouli.

Zatím objevila na 800 kandidátů a 20 potvrzených exoplanet. Na základě dat z TESS vyšlo nebo se připravuje asi 200 odborných článků. Přibližně 45 % z nich se netýká exoplanet, ale úplně jiných oborů.

Zdroje: The L 98-59 System: Three Transiting, Terrestrial-Sized Planets Orbiting a Nearby M-dwarf, NASAexoplanetarchive.ipac.caltech.edu

Reklama