55 Cnc e a další super-země. Credit: Thibaut Roger
55 Cnc e a další super-země. Credit: Thibaut Roger

Hvězda 55 Cnc se nachází přes 40 světelných let směrem v souhvězdí Raka. Ve skutečnosti se jedná o binární systém. Jasnější z hvězd je na hranici viditelnosti pouhým okem.

V letech 1996 až 2007 se u 55 Cnc A podařilo objevit pět planet. Dlouho se jednalo o nejpočetnější exoplanetární soustavu. Dnes už to díky nejrůznějším objevům tranzitní fotometrie neplatí, ale i tak se jedná o zajímavý systém. Jeho atraktivita navíc vzrostla poté, co se zjistilo, že nejbližší exoplaneta tranzituje.

Planety mají hmotnost od super-země po jupiter. Zajímavé jsou jejich velké poloosy (v AU):

  • 0,015
  • 0,11
  • 0,23
  • 0,77
  • 5,4

Z toho je patrné, že 55 Cnc není kompaktní systém jako třeba TRAPPIST-1. Existuje v něm mezera od zhruba 0,8 po 5,4 AU. Pokud bychom to přenesli do Sluneční soustavy, tak by mezera začínala někde v oblasti Venuše a končila u Jupiteru. To je dost místa na případné další planety a to i takové, které mohou být obyvatelné.

Problém je, že jen o místo nejde. Planetární systém musí být dlouhodobě stabilní. Problematickým prvkem může být planeta 55 Cnc f, což je ta na vnitřní straně mezery. Měřením radiálních rychlostí se poměrně špatně odhaduje výstřednost planety. U 55 Cnc f může být od 0,08, což je téměř kruhová dráha, až po 0,32. Vyšší hodnota je poměrně kontroverzní a zřejmě nereálná.

Nové simulace ukazují, že pokud je výstřednost planety malá, mohla by ve vzdálenosti 1 až 2 AU obíhat další dosud neobjevená planeta o hmotnosti Země, na jejímž povrchu by mohly být podmínky vhodné k životu.

Obsahuje také 55 Cnc svou modrou planetu? Uvidíme, ale je to určitě zajímavý cíl pro budoucí vyhledávací projekty.

Zdroj: Can planets exist in the habitable zone of 55 Cancri?

Reklama