Kepler-1625 I v představách malíře. NASA/ESA/L. Hustak
Kepler-1625 I v představách malíře. NASA/ESA/L. Hustak

Astronomové se i nadále dohadují, zda existuje první objevený exoměsíc u exoplanety Kepler-1625b. Jedno je jisté. Záhadu se v nejbližších letech nepodaří jednoznačně rozlousknout.

Měsíc původně našel Kepler a další pozorování provedl Hubblův kosmický dalekohled. Legenda vesmírní astronomie našla hned dva jevy, které ukazují na existenci měsíce. K tranzitu planety došlo o 78 minut dříve, než se očekávalo. Způsobit to může gravitace exoměsíce. Přibližně 3,5 hodiny po tranzitu planety došlo k dalšímu a méně výraznému poklesu jasnosti hvězdy – tranzitu samotného měsíce.

Před pár dny vyšla studie od Laury Kreidbergové, která existenci měsíce zpochybnila. Podle ní neexistuje a je pouhým artefaktem při zpracování dat.

Alex Teachey, který exoměsíc se svými kolegy objevil, situaci samozřejmě nebere osobně. S Kreidbergovou spolupracuje a diskutuje. Výsledek? Zřejmě ani jedna práce není špatná. Výsledky vycházejí rozdílně jednoduše proto, že týmy používají různé nástroje, kterými data z Hubblova dalekohledu vyhodnocují.

Pro Kreidbergovou hovoří to, že s Hubblovým dalekohledem a jeho daty má výrazně více zkušeností. Teachey si však myslí, že její nástroje nejsou lepší (neposkytují nutně lepší výsledek).

TTV tam je, ale co tranzit měsíce?

Kromě Kreidbergové vyšly ještě další studie o exoměsíci Kepler-1625b I. Zajímavé je, že všechny potvrzují přítomnost prvního jevu – změny v časech tranzitů exoplanety. Říká se tomu TTV (Transit-timing variation) a astronomové to znají velmi dobře. TTV jsou mocným nástrojem. Díky změnám v časech tranzitů exoplanety můžete detekovat netranzitující planetu v systému nebo odhadnout hmotnosti v kompaktním systému. Takhle se třeba zvážily planety u TRAPPIST-1.

K tranzitu exoplanety Kepler-1625b sice došlo dříve, ale to nemusí být způsobené exoměsícem. Může se jednat o gravitační vliv další planety v systému.

Sportovní terminologií. Pokud jde o TTV je to nyní na studie 3:0. Pokud jde o samotný tranzit měsíce, je to 1:2 ve prospěch pochybovačů.

V nové studii se Teachey a jeho kolegové věnovali také možnosti, že tranzit měsíce (nastal po tranzitu planety) nebyl způsoben tranzitem měsíce a není to ani artefakt, ale tranzit další planety… že by měl Hubble takové štěstí a pozoroval tranzity dvou planet téměř současně? Podle studie zřejmě ne. Pravděpodobnost tohoto scénáře je méně než 0,75 %.

Je potřeba dalších pozorování, ale nebude to snadné

Skepse je důležitá. Stojí na ní celá věda. Budou potřeba další pozorování. Vědcům mohou pomoci měření radiálních rychlostí mateřské hvězdy, díky nimž odhadnou hmotnost planety.

Velmi dobré budou také pozorování dalších tranzitů exoplanety a tedy přesnější měření změn v časech tranzitů. Jak už jsme psali, změny v časech tranzitů Kepler-1625b téměř jistě existují a něco je musí způsobovat.

Exoplanetu bude také pozorovat TESS. Konkrétně se tak stane v rámci dvou sektorů od 18. července do 11. září letošního roku. K nejbližšímu tranzitu planety bohužel dojde už v květnu. V tu dobu by bylo ideální pozorovat tranzit planety znovu Hubblovým kosmickým dalekohledem. Vědcům však žádost schválena nebyla.

Pozorovací čas na Hubblovu dalekohledu je něco jako návštěva zubaře v Česku. Už jen ho sehnat je těžké, čekací lhůty jsou dlouhé a moc času vám nepřidělí. Tranzit planety trvá 19 hodin a pozorovat je potřeba pár hodin před a pár hodin po něm. To je opravdu hodně.

Budoucí pozorování budou složitá. Kromě Hubblova dalekohledu a Spitzeru (kde je to trochu složitější) není ve vesmíru žádný jiný přístroj, který to dokáže. Exoměsíc navíc okolo planety obíhá pod určitým sklonem, takže k jeho možnému tranzitu nedochází při každém tranzitu planety před hvězdou. Vědci očekávají, že v květnu bude měsíc tranzitovat před tranzitem samotné planety. Podobné předpovědi se s ohledem na malou znalost fyzikálních a orbitálních parametrů planety a měsíce dělají do budoucna velmi obtížně.

Situaci také komplikuje jasnost hvězdy, která je velmi malá a oběžná doba planety. K tranzitu Kepler-1625 b dochází jednou za 287 dní.

Reklama