Proxima b. Credit: ESO/M. Kornmesser
Proxima b. Credit: ESO/M. Kornmesser

V létě 2016 objevili astronomové exoplanetu u nejbližší hvězdy od Slunce Proximy Centauri. Její hmotnost je nejméně 1,3 Země a oběžná doba 11 dní.

Mario Damasso z Univerzity Turín a jeho kolegové oznámili na konferenci na Kalifornské univerzitě možný objev druhé planety.

Je to zatím spíše předběžný objev, v lepším případě kandidát. Pokud planeta Proxima c existuje, má hmotnost nejméně 6 Zemí a obíhá 1,5 AU od hvězdy. Je to podobné dráze Marsu ve Sluneční soustavě. Proxima Centauri je chladný červený trpaslík, takže rovnovážná teplota (bez vlivu atmosféry) bude na planetě okolo -240 stupňů Celsia.

Existenci planety naznačují měření radiálních rychlostí přístrojem HARPS, který stál i za objevem Proximy b. Vědci dokonce využili stejný soubor dat a přidali 60 dalších měření z roku 2017.

Obyvatelná tedy planeta nebude. Vše zlé je ale k něčemu dobré. S ohledem na hmotnost a očekávanou velikost by planeta mohla být v budoucnu pozorovatelná přímo, což u Proximy b, která obíhá jen 0,04 AU od hvězdy, bude dost obtížné.

Planeta by také mohla být potvrzena astrometrií. Data může za pár let dodat družice Gaia, která pracuje od roku 2014, ale astrometrie vyžaduje data za delší dobu. Zejména, pokud chceme objevit planetu s delší oběžnou dobou. Proxima c by měla oběhnout Proximu Centauri jednou za zhruba 5,2 let.

Reklama