Super-země (kresba). credit: NASA Ames/JPL-Caltech/T. Pyle
Super-země (kresba). credit: NASA Ames/JPL-Caltech/T. Pyle

Díky Keplerovi a TESS mají vědci obrovské množství dat a světelných křivek. Přestože se jedná o přesná fotometrická měření mimo negativní vlivy atmosféry, jasnost hvězd není konstantní. Najít tranzity zejména malých planet je těžké. Kromě klasických postupů se volí i alternativní postupy – umělá inteligence nebo občanská věda.

V nové studii testovali vědci nový algoritmus Transit Least Squares (TLS), který je nástupcem staršího algoritmu Box Least Squares (BLS).

TLS uspěl tam, kde BLS selhal. Správně našel tranzity již tří známých exoplanet u hvězdy K2-32, kterou pozoroval Kepler v rámci mise K2. Kromě toho ale našel tranzity ještě jedné planety!

Zatímco tři známé planety jsou podobné spíše Neptunu a mají poloměry od 3,3 po 5,6 Zemí, nová exoplaneta K2-32e má poloměr 1,0 Země!

Planeta oběhne okolo své hvězdy jednou za 4,3 dnů. Všechny planety se pohybují poblíž rezonancí, což znamená, že jejich oběžné dráhy jsou v poměru celých kladných čísel. To také zvyšuje pravděpodobnost, že nejde o falešné poplachy.

Díky Keplerovi známe poloměr planety, ale neznáme hmotnost. Pokud by planeta byla celá ze železa, byla by její hmotnost 1,4 Země. Z toho lze vypočítat očekávanou výchylku amplitudy radiálních rychlostí, která je ale mimo možnosti současných pozemských spektrografů.

Zdroj: The Transit Least Squares Survey – I. Discovery and validation of an Earth-sized planet in the four-planet system K2-32 near the 1:2:5:7 resonance

Reklama