Horký jupiter, credit: NASA/JPL-Caltech/T. Pyle (IPAC)
Horký jupiter, credit: NASA/JPL-Caltech/T. Pyle (IPAC)

Ve vesmíru pracuje TESS, ale činí se také pozemští lovci tranzitujících exoplanet. Projekt HATSouth, který má maďarské kořeny, představil objev pěti nových horkých jupiterů. Dostali označení HATS-54b až HATS-58Ab.

Systém HATS-58 tvoří dvě hvězdy (HATS-58A a HATS-58B). Planeta o velikosti a hmotnosti Jupiteru obíhá okolo jasnější hvězdy HATS-58A s periodou 4 dnů.

Dalším horkým jupiterem je HATS-57b. Jeho poloměr je srovnatelný s Jupiterem, ale hmotnost nejméně 3krát větší. Hustota planety tak bude okolo 2650 kg/m3.

Opakem je HATS-56b. Velmi nafouknutý horký Jupiter (155 kg/m3) je skvělým cílem pro budoucí atmosférická pozorování a to už jen proto, že jeho mateřská hvězda je poměrně jasná.

Měření radiálních rychlostí naznačuje, že okolo hvězdy HATS-56 obíhá ještě jedna planeta s oběžnou dobou 667 až 1068 dní a hmotností nejméně 5 Jupiterů. Planeta by se mohla pohybovat poblíž nebo uvnitř obyvatelné oblasti. Na planetě samozřejmě život nebude, ale mohla by mít měsíce.

Tranzity exoplanet byly pozorovány prostřednictvím dalekohledů HATSouth na Las Campanas Observatory v Chile, v Namibii a na australské Siding Spring Observatory.

Zdroj: HATS-54b-HATS-58Ab: five new transiting hot Jupiters including one with a possible temperate companion

Reklama