Sedna v představách malíře. Credit: NASA/JPL-Caltech/R. Hurt (SSC-Caltech)
Sedna v představách malíře. Credit: NASA/JPL-Caltech/R. Hurt (SSC-Caltech)

Za pár dní to budou dva roky, co na Zemi dorazila poslední část z více než 50 GB dat z průletu sondy New Horizons okolo Pluta.

K samotnému průletu okolo trpasličí planety došlo v červenci 2015. Sonda se nyní připravuje na další návštěvu. Na Nový rok mine objekt s označením 2014 MU69.

Průlet se zapíše tučným písmem do historie kosmonautiky. 2014 MU69 se stane nejvzdálenějším objektem, který kdy jakákoliv sonda navštívila. Aktuálně je New Horizons téměř 43 AU od Slunce.

Oblast Kuiperova pásu daleko za Neptunem je z vědeckého hlediska velmi zajímavá. Ukrývá spoustu tajemství nejen o vzniku Sluneční soustavy, ale také o případné existenci planety Devět.

V nové studii, jejímž spoluautorem je i šéf New Horizons Alan Stern, dali vědci dohromady jízdní řád ke 45 objektům Kuiperova pásu.

Jsou to všechna trochu větší a relativně blízká tělesa Kuiperova pásu. Trajektorie jsou propočítány pro start v období mezi léty 2025 a 2040.

Dráha a aktuální pozice sondy New Horizons. Credit: NASA, pluto.jhuapl.edu
Dráha a aktuální pozice sondy New Horizons. Credit: NASA, pluto.jhuapl.edu

Pro vzdálenou cestu bude potřeba gravitační asistence Jupiteru. Využila ji také sonda New Horizons, která odstartovala 19. ledna 2006 a okolo Jupiteru prolétla na konci února 2007.

Startovací okna pro let k Jupiteru se otevírají každých asi 400 dnů. Podle studie je možné po průletu okolo Jupiteru dosáhnout všech 45 těles na seznamu během maximálně 25 let trvající mise, což je dvojnásobek aktuální délky mise New Horizons.

Na seznamu jsou i známá jména. Například Eris by v případě startu v letech 2032 až 2033 bylo možné dosáhnout do 20 let ve vzdálenosti 92 AU.

Ještě dříve (2025 až 2029) se můžeme vydat vstříc objektu Haumea. Trvalo by to 12 let a objekt by v době příletu byl asi 46 AU od Slunce.

K Makemake lze letět několikrát. Nejdříve v letech 2025 až 2027. Mise by trvala 13 let.

Na seznamu nechybí samozřejmě ani Sedna. Start sondy by mohl proběhnout v letech 2033 až 2034. Let by trval 17 let a k průletu by došlo ve vzdálenosti 77 AU.

Na cestě do hlubin Sluneční soustavy se samozřejmě nenachází jen Jupiter. Využít můžeme i další planety. Musíme si však počkat na ideální postavení planet.

Let k Saturnu s využitím Jupiteru je možný v letech 2025 až 2035, ale mnohem lepší příležitost pro následnou návštěvu některého z těles Kuiperova pásu nabízí okno v letech 2037 až 2040.

Místo Saturnu lze po průletu okolo Jupiteru využít také Uran. V takovém případě je dostupných 14 objektů Kuiperova pásu.

Zapomenout nesmíme ani na Neptun, který by nám mohl pomoci při letu ke 13 objektům Kuiperova pásu.

Teoreticky je možná samozřejmě také kombinace Saturnu a další planety za ním. Král prstenců ale samozřejmě neposkytuje tak velký gravitační prak jako Jupiter.

Návštěvě Uranu a Neptunu v jakékoliv podobě mimochodem velmi fandím. Uran zatím zkoumala jen jedna sonda a to před více než 30 lety. Právě planety jako Uran a Neptun jsou ve vesmíru nejpočetnější. Neměli bychom opomíjet je a ani jejich velmi zajímavé rodiny měsíců – mezi které patří třeba ledové království Tritonu.

Zdroj: Return to the Kuiper Belt: launch opportunities from 2025 to 2040

Reklama