Planetární systém HR 8799 patří k těm nejslavnějším. Okolo hvězdy větší a zářivější než Slunce, která se nachází 130 světelných let od nás, obíhají čtyři velmi hmotné planety.

Všechny z nich pozorujeme přímo a to už pár let, takže se na videu můžete podívat na jejich skutečný oběh okolo hvězdy. Není to žádná animace ale reálné snímky.

U planety HR 8799 c se astronomům nyní podařilo pomoci spektrálních pozorování Keckovým dalekohledem objevit vodu. Pokud byste tento objev chtěli dát do souvislosti s podmínkami k životu, tak vás zklameme. HR 8799 c je obr až 10krát hmotnější než Jupiter.

V atmosféře planety se naopak nepodařilo najít metan. Možná se tam vůbec nevyskytuje, nebo je ho tam málo a porovnáváním pozorovaného spektra a modelovým spektrem se ho nepodařilo detekovat.

HR 8799 c není první planetou v systému, u které se podařilo detekovat konkrétní molekuly. Už dříve se to povedlo u planety b. V její atmosféře byla detekována voda, metan a oxid uhelnatý.

Na videu můžete vidět oběh planet okolo hvězdy. Označení planet je trochu matoucí, protože neodpovídá pořadí od hvězdy ale objevu. Ve směru od hvězdy se ve vzdálenosti 14 až 68 AU pohybují planety e, d, c, b.

Planeta c obíhá s periodou asi 225 let ve vzdálenosti 43 AU.

Zdroj: Detecting Water In the atmosphere of HR 8799 c with L-band High Dispersion Spectroscopy Aided By Adaptive Optics

Reklama