Družice TESS. Credit: NASA
Družice TESS. Credit: NASA

Družice TESS v současné době pozoruje druhý ze třinácti sektorů na jižní polokouli. Od 21. září bude pozorovat třetí sektor.

Data se stahují při každém průletu okolo Země, takže zhruba jednou za dva týdny a dvakrát v průběhu pozorování jednoho sektoru.

V každém sektoru měří TESS každé dvě minuty jasnost asi 16 tisíc hvězd. Jednou za 30 minut pak pořídí snímek celého zorného pole. V prvních datech identifikovali vědci 73 možných kandidátů. V některých případech jde o již známé exoplanety a v 5 až 20 % případů o falešné poplachy.

Po krátké přestávce pracuje i dalekohled Kepler, kterému dochází palivo. V současné době pracuje na 19. pozorovací kampani, takže v jeho zorném poli je například planetární systém TRAPPIST-1.

Vědci už sice připravují také kampaně 20 a 21, ale nikdo přesně neví, kolik paliva Keplerovi ještě zbývá. Na druhou stranu platí, že jakmile se Kepler odebere do spacecraftového nebe, v našich srdcích ale hlavně v odborných publikacích zůstane ještě pořádně dlouho.

Dokonce i pět let po skončení primární mise jsou na základě těchto dat (2009-2013) publikovány odborné studie.

Počty odborných studií založených na datech z Keplera: hlavní mise (modře) a K2 (zeleně). Šedá barva znázorňuje odhad do konce roku 2018. Credit: NASA
Počty odborných studií založených na datech z Keplera: hlavní mise (modře) a K2 (zeleně). Šedá barva znázorňuje odhad do konce roku 2018. Credit: NASA

V součtu s misí K2 se letos očekává atakování hranice 700 odborných studií za rok. Značná část z nich vůbec nesouvisí s exoplanetami.

Data z Keplera využívají hojně také ostatní astronomické obory. Bude to platit také pro data z TESS a to zejména u FFI, což jsou výše zmíněné fotografie celého zorného pole, které TESS pořizuje každých 30 minut.

Reklama