Vloni v dubnu byl představen objev exoplanety LHS 1140 b, která je dost možná nejnadějnější exoplanetou, na které by mohl být život. Mnohem důležitější ale je, že na rozdíl od ostatních potenciálně obyvatelných exoplanet, v případě LHS 1140 b známe její hmotnost i velikost. U ostatních je to obvykle jen jedno nebo druhé.

O objev exoplanety s oběžnou dobou 24,8 dní se postaral pozemský lovec tranzitů MEarth a údaje o hmotnosti dodal chilský spektrograf HARPS.

Nyní vyšla studie, která upřesnila hmotnost vloni ohlášené exoplanety a také přišla s objem druhé planety v systému. Kromě MEarth a HARPS se na pozorování podílel také kosmický dalekohled Spitzer.

Nově objevená exoplaneta LHS 1140 c obíhá s periodou 3,7 dní. Její hmotnost je asi 1,8 Země a poloměr 1,3 Země. Hustota planety bude 4700 kg/m3.

Dříve objevená planeta b má hmotnost 6,98 Země a poloměr 1,7 Země. Hustota planety bude 7500 kg/m3. Vloni se při objevu uváděla hustota výrazně vyšší (12500 kg/m3).

Složení obou planet by mohlo být podobné Zemi – tedy železné jádro a silikáty.

Podmínky k životu

Na povrchu planety b by měla být teplota pár desítek stupňů pod bodem mrazu, ale bez vlivu atmosféry. Složení atmosféry neznáme.

Upřesněné parametry planety na první pohled snižují možnost, že by byla obyvatelná. Od poloměru 1,6 Země už začíná spíše říše mini-neptunů.

Na druhou stranu planety s poloměrem nad 1,6 Země mají tendenci mít obvykle nižší hustotu, což je způsobeno velkým podílem těkavých látek. V případě LHS 1140 b tomu tak není, takže přechod mezi planetami s terestrickými kompozicemi a mini-neptuny může být pozvolný.

Vnitřní planeta c bude pekelným světem. Teplota bez vlivu atmosféry bude na povrchu někde okolo 170 stupňů Celsia.

Obě planety, a to zejména vnitřní planeta c, jsou vhodné pro budoucí průzkum atmosféry dalekohledem Jamese Webba.

O průzkumu atmosfér exoplanet prostřednictvím JWST se toho hodně mluví a píše, ale nebude to tak snadné.

U menších planet bude potřeba pozorovat velké množství tranzitů. V případě planet jako LHS 1140 c, TRAPPIST-1 b a GJ 1132 b by ale při vhodném složení atmosféry mohlo stačit pozorovat okolo 12 tranzitů.

Zdroj: A second planet with an Earth-like composition orbiting the nearby M dwarf LHS 1140

Reklama