Kosmický dalekohled Kepler. Credit: NASA
Kosmický dalekohled Kepler. Credit: NASA

Většina tranzitujících exoplanet má oběžnou dobu v řádu dní, maximálně měsíců. Neznamená to, že by planety s delší oběžnou dobou neexistovaly.

S rostoucí vzdáleností od hvězdy klesá matematická pravděpodobnost tranzitu. Totéž platí o praktické pravděpodobnosti. K objevu analogie Jupiteru (oběžná doba 12 let) bychom potřebovali pozorovat danou hvězdu v ideálním případě 24 let. Tak dlouho asi nebude žádný kosmický lovec exoplanet pracovat. Mise Keplera byla plánována na 3,5 roku, u TESS jsou to 2 roky.

Vesmír není ideální a někdy si musíme vystačit s málem. Kosmický dalekohled Kepler nyní možná objevil planetu s velmi dlouhou dobou oběhu.

K objevu došlo během 14. kampaně mise K2. Kepler pozoruje jedno zorné pole sotva 80 dní, takže pozoroval samozřejmě jen jeden tranzit. Ten trval velmi dlouho – během 54 hodin (!) klesla jasnost hvězdy o 0,18 %.

Z délky tranzitu lze odvodit přibližnou dobu oběhu. Exoplaneta EPIC248847494 b o velikosti 1,1 Jupiteru by měla okolo hvězdy oběhnout za 3650 dní nebo-li přesně 10 pozemských let. Tak přesně ji ale vědci samozřejmě nezjistili. Ve skutečnosti se může pohybovat od 2520 po 4930 dní. Vzdálenost od hvězdy bude asi 4,5 AU.

Měření radiálních rychlostí omezilo hmotnost objektu na méně něž 13 Jupiterů, takže by mělo jít o planetu. Přesný odhad hmotnosti bude možný, ale vyžaduje větší počet měření radiálních rychlostí v období alespoň tří let.

Rovnovážná teplota planety se pohybuje okolo 180 Kelvinů, takže na povrchu případných měsíců s vhodnou atmosférou by mohly být podmínky vhodné k životu.

Stačí k objevu exoplanety jediný tranzit? TESS takto objeví stovky světů

Zdroj: The longest period transiting planet candidate from K2

Reklama