Kepler-16 v představách malíře. Credit: NASA, Caltech
Kepler-16 v představách malíře. Credit: NASA, Caltech

Kosmický dalekohled Kepler objevil v rámci své první mise několik cirkumbinárních systémů, kterým se s oblibou přezdívá Tatooine podle planety z Hvězdných válek.

Cirkumbinární planety jsou takové, které obíhají okolo dvou hvězd současně. Máme tedy dvě hvězdy obíhající okolo společného těžiště a okolo obou pak obíhá planeta.

Pěkným příkladem je Kepler-16 (na obrázku). Okolo sebe obíhá oranžový trpaslík a červený trpaslík. Vzdálenost mezi nimi odpovídá asi čtvrtině vzdálenosti Země od Slunce. Planeta pak obíhá ve vzdálenosti 0,7 AU s periodou 228 dní. Předpokládá se, že TESS seznam cirkumbinárních planet dále rozšíří.

Mohou mít podobné planety měsíce a na nich třeba i život? Přidat do systému čtvrté těleso už může vypadat trochu překombinovaně, ale proč to nezkusit.

Adrian Hamers a jeho kolové provedli řadu simulací. Důležitý je sklon oběžné dráhy měsíce vůči rovině oběžné dráhy planety.

Pokud je vše více méně v jedné rovině, může být dráha měsíce stabilní. Pokud měsíc obíhá okolo cirkumbinární planety pod velkým sklonem vůči rovině její dráhy (v řádu desítek stupňů), může to pro měsíc skončit špatně. Gravitační vliv obou hvězd může pozměnit jeho dráhu, která ho nakonec přivede až příliš blízko k planetě.

Může to skončit roztrháním měsíce slapovými silami nebo dokonce kolizí měsíce a planety. Teoreticky je dokonce možná kolize měsíce a některé ze dvou hvězd. Podobný scénář je spíše vzácný, ale je možné ho otestovat. Hvězda samozřejmě srážku ustojí, ale její atmosféra bude vykazovat vyšší metalicitu (obsah kovů), nebo se může otáčet rychleji, než by měla.

Zdroj: Stability of exomoons around the Kepler transiting circumbinary planets

Reklama