Hyády, credit: Todd Vance, CC BY-SA 2.5, Wikipedia
Hyády, credit: Todd Vance, CC BY-SA 2.5, Wikipedia

Počet exoplanet v hvězdokupách není zatím příliš velký, takže objev každé nové vždy potěší. Kosmický dalekohled Kepler objevil v hvězdokupě Hyády novou exoplanetu v obyvatelné oblasti.

U oranžového trpaslíka HD 283869 byla objevena planeta o poloměru 1,96 Země, takže se jedná spíše o super-zemi než o planetu zemského typu. Planeta obíhá okolo hvězdy s periodou delší než 72 dní.

Kepler pozoroval jen jeden tranzit. Více nemohl, protože během mise K2 pozoruje jedno zorné pole vždy asi jen 80 dní. Existenci planety HD 283869b je potřeba brát trochu s rezervou, ale autoři studie věří, že se jedná o skutečný svět.

Planeta by mohla mít dobu oběhu okolo 100 dní. Pokud existuje, je to ze všech tranzitujících exoplanet v hvězdokupách ta s nejdelší oběžnou dobou, nejmenším osluněním a nejjasnější mateřskou hvězdou. Tranzitující exoplanetou v hvězdokupě s nejdelší oběžnou dobou byla dosud K2-136 Ad (25,6 dní).

HD 283869b se na 71 % nachází v obyvatelné oblasti.

Mateřská hvězda je poměrně jasná a díky tomu, že je v hvězdokupě, známe přesně i její stáří (600 až 800 milionů let). Jedná se tedy o ideální cíl pro další výzkum. Planeta se pravděpodobně stále vyvíjí. Pokud má atmosféru bohatou na vodík, je možné, že v budoucnu ztratí až 10 % ze svého poloměru.

Kepler planetu objevil v rámci 13. kampaně od března do května loňského roku.

Související 

Tam, kde to drsné a těsné jest: Přehled všech exoplanet v hvězdokupách

Zdroj: Zodiacal Exoplanets in Time (ZEIT) VII: A Temperate Candidate Super-Earth in the Hyades Cluster

Reklama